Rudolf von Gneist

W tym artykule omówimy Rudolf von Gneist, temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Rudolf von Gneist był przedmiotem debaty w społeczeństwie, generując szeroką gamę opinii i perspektyw. Ponieważ Rudolf von Gneist jest nadal aktualny w dzisiejszym świecie, ważne jest zbadanie różnych aspektów związanych z tym tematem. W tym artykule przyjrzymy się różnym punktom widzenia i analizom, aby zapewnić kompleksowy pogląd na Rudolf von Gneist. Ponadto przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach i ewolucję na przestrzeni czasu. Ten artykuł ma na celu rzucić światło na Rudolf von Gneist i promować głębsze zrozumienie jego dzisiejszego znaczenia.

Rudolf von Gneist
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 sierpnia 1816
Berlin

Data i miejsce śmierci

22 lipca 1895
Berlin

Zawód, zajęcie

prawnik

Rudolf von Gneist (ur. 13 sierpnia 1816 w Berlinie, zm. 22 lipca 1895 tamże) – niemiecki prawnik i polityk, profesor Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Berlinie, poseł do sejmu pruskiego i Reichstagu.

Rudolf von Gneist,

Życiorys

Od 1833 studiował prawo w Berlinie. Po 1839 został prywatnym docentem na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Berlinie a od 1844 profesorem prawa publicznego. W 1845 został profesorem nadzwyczajnym a w 1858 profesorem zwyczajnym berlińskiego Uniwersytetu.

Zajmował się samorządem, szczególnie samorządem terytorialnym, który stanowił zdaniem Gneista autonomiczną administrację powiatów i gmin, sprawowaną przez honorowych urzędników, utrzymywaną z podatku gruntowego.

Wywarł znaczny wpływ na ustawodawstwo administracyjne w Prusach, przyczynił się do przekształcenia Prus w państwo prawne, uniezależnienia sądownictwa od administracji i wprowadzenia sądownictwa administracyjnego. Interesował się także i ustrojem Wielkiej Brytanii. Został członkiem i pierwszym prezesem Zrzeszenia Polityki Społecznej (Verein für Sozialpolitik), które propagowało tzw. socjalizm z katedry. Przewodniczył wielu zjazdom niemieckich prawników od 1868 do 1893.

Jako poseł należał od 1867 do czołowych działaczy stronnictwa narodowo-liberalnego, reprezentującego burżuazję, popierającego kolonializm, politykę imperialną i antypolską.

Dzieła

  • Das heutige englische Verfassungs- und Verwaltungsrecht, t. 1–3, 1857–1863 (Współczesne angielskie prawo konstytucyjne i administracyjne).

Bibliografia

  • Nowa Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. 1995.