W dzisiejszym świecie Rundfunk Berlin-Brandenburg jest nadal tematem o dużym znaczeniu i debacie. Od wielu lat Rundfunk Berlin-Brandenburg jest przedmiotem badań, analiz i refleksji ekspertów i badaczy z różnych dziedzin. Jego znaczenie przekroczyło granice, pokolenia i dyscypliny, stając się tematem powszechnego zainteresowania. Na przestrzeni dziejów Rundfunk Berlin-Brandenburg budził ciekawość i zainteresowanie ludzkości, a jego wpływ był powodem do dyskusji i refleksji w różnych kontekstach. W tym artykule zbadamy znaczenie i wpływ Rundfunk Berlin-Brandenburg na dzisiejsze społeczeństwo, a także jego znaczenie w przeszłości i potencjalny wpływ w przyszłości.
Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) – niemiecki regionalny nadawca radiowo-telewizyjny, obejmujący swym zasięgiem miasto na prawach landu Berlin oraz land Brandenburgia. Powstał 1 maja 2003 z połączenia dotychczasowych nadawców utrzymywanych przez oba landy: Sender Freies Berlin (SFB, Berlin) i Ostdeutscher Rundfunk Brandenburg (ORB, Brandenburgia).
RBB jest członkiem ARD. Główne studia znajdują się w Berlinie i Poczdamie, jednak firma posiada także mniejsze ośrodki w Chociebużu (dla południowej Brandenburgii), Frankfurcie nad Odrą (dla wschodniej Brandenburgii), Perlebergu (dla północno-zachodniej Brandenburgii) i Prenzlau (dla północno-wschodniej Brandenburgii). Owocem pracy RBB jest siedem kanałów radiowych i telewizja RBB, pełniąca w tych dwóch landach funkcję trzeciego kanału telewizji publicznej. Kanał ten można oglądać również w Polsce za pośrednictwem satelity Astra. Jak wszyscy członkowie ARD, RBB dostarcza także programów na antenę ogólnoniemiecką, a jej specjalnością stały się seriale kryminalne. Telewizyjnymi programami informacyjnymi są: rbb24 , Brandenburg aktuell dla Brandenburgii i rbb24 Abendschau dla Berlina.
RBB w imieniu ARD zarządzało placówką korespondencyjną w Warszawie.