Rupert z Deutz

W dzisiejszym świecie Rupert z Deutz stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Od wpływu na społeczeństwo po znaczenie w nauce, Rupert z Deutz jest zjawiskiem, które nie pozostawia nikogo obojętnym. W całej historii Rupert z Deutz był przedmiotem licznych debat i generował wszelkiego rodzaju opinie i teorie. W tym artykule zbadamy różne aspekty Rupert z Deutz, analizując jego implikacje i wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia.

Rupert z Deutz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1070
Liège

Data i miejsce śmierci

4 marca 1130
Deutz

Rupert z Deutz, także Rupertus Tuitensis, rzadziej: Robert (ur. ok. 1070 w Liège, zm. 4 marca 1129 w Deutz) – benedyktyn, egzegeta, mistyk.

Życiorys

W dzieciństwie został przekazany do zakonu benedyktyńskiego. Jego formacja odbywała się w klimacie walk o inwestyturę. Rupert pozostawił bogatą spuściznę literacką w postaci komentarzy biblijnych i traktatów teologicznych. Był przekonany, że "wiedza teologiczna może polegać jedynie na poprawnym odczytywaniu Biblii"[1]. Stąd jego wrogość do wprowadzania w wyjaśnienia wiary narzędzi teoretycznych i gotowych schematów interpretacyjnych.

Główne dzieła

  • De voluntate Dei
  • De omnipotentia Dei
  • Commentaria in canticum canticorum
  • De divinis officiis

Przypisy

  1. G. d'Onofrio, Historia teologii. Epoka średniowieczna, Kraków 2010, s. 237