Ryszard Częstochowski

Obecnie Ryszard Częstochowski jest tematem o ogromnym znaczeniu we współczesnym społeczeństwie. Jego wpływ rozciąga się na różne obszary życia codziennego, od polityki po technologię, kulturę i ekonomię. W tym artykule zagłębiamy się w świat Ryszard Częstochowski, badając jego liczne aspekty i wpływ na nasze codzienne życie. Poprzez szczegółową analizę postaramy się rzucić światło na różne aspekty, które sprawiają, że Ryszard Częstochowski jest istotnym tematem wartym dzisiejszego przestudiowania. Od wpływu na życie ludzi po wpływ na środowisko globalne, Ryszard Częstochowski jest zjawiskiem zasługującym na dogłębne zbadanie.

Ryszard Częstochowski
Ilustracja
Portret Ryszarda Częstochowskiego autorstwa Zbigniewa Kresowatego
Data i miejsce urodzenia

12 września 1957
Bydgoszcz

Narodowość

polska

Język

polski

Dziedzina sztuki

literatura

Ryszard Częstochowski (ur. 12 września 1957 w Bydgoszczy) – polski pisarz, dramaturg i certyfikowany terapeuta uzależnień[1]. Od roku 1994 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (oddział warszawski).

Pisarz i dramaturg

Pierwszym utworem, który napisał była sztuka teatralna Saprofity (1976)[1]. Debiutował pod koniec lat 80. XX wieku w miesięczniku „Poezja”[2]. Autor 13 tomów poezji, książki biograficznej i 11 sztuk teatralnych. Kilka dramatów zostało zrealizowanych na scenie lub w Polskim Radiu. Ostatnia premiera, Zabić nie Zabić, miała miejsce w Miejskim Centrum Kultury (MCK), w Bydgoszczy 28 grudnia 2013, gdzie w roli głównej zagrała Michalina Olszańska[3]. Częstochowski wydał m.in.:

  • Wybrane fragmenty świata, wyd. "Świadectwo", Bydgoszcz 1991[1]
  • Mnie już nie ma, wyd. "Świadectwo", Bydgoszcz 1993
  • Inna wersja, Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, Bydgoszcz 1996[1]
  • Do początku, Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, Bydgoszcz 1998
  • Liryki mordercze, wyd. "Kartki", Białystok 1999
  • Z sufitu nocy, wyd. "Fraza", Rzeszów 2000
  • Zmierzch w mieście B. (wybór dramatów), wyd. "Świadectwo", Bydgoszcz 2004[1]
  • Wszystko już będzie, wyd. "Margrafsen", Bydgoszcz 2006
  • Kto nie upada…, wyd. "Tekst", Bydgoszcz 2007
  • Gorące masy powietrza, wyd. "Mamiko", Nowa Ruda 2008[1]
  • Przebudzeniem jest śmierć – MaMiKo[4]
  • Młode i Stare[5]
  • Ulica Herberta, 2019[6]

W roku 2015 wydano jego książkę wspomnieniową "Pamięć"[7]. W roku 2016 wydawnictwo Mamiko z Nowej Rudy opublikowało tom "Martwa natura z łapką na osy"[8]. Publikował w kilkudziesięciu periodykach literackich, m.in. w paryskiej „Kulturze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Tygodniku Powszechnym”, „Literaturze”, „Odrze”, „Toposie”[2], „Więzi”, „Kartkach”, „Frazie”, „Tytule”, „Nowym Nurcie”, „Dekadzie Literackiej”, „Twórczości”, „Poezji”, „Undergruncie”, „Nowych Książkach”, "Podglądzie".

W latach 1993–1996 redagował „Kwartalnik Artystyczny”, najpierw jako zastępca redaktora naczelnego, później jako kierownik działu prozy. W roku 1998 był stypendystą Ministra Kultury. Od roku 2010 prowadził dział prozy w redakcji nieregularnika „Kwartalnik”[9]. Współpracę z czasopismem zakończył w roku 2013.

Terapeuta uzależnień

Zawodowo zajmuje się poradnictwem i terapią[10] dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. W Monarze pracuje od 1985 r., w tym samym roku założył poradnię Monaru w Bydgoszczy[10]. W 1993 r. zredagował pierwsze wydanie książki Sprzedałem się ludziom Marka Kotańskiego. Posiada certyfikat instruktora terapii uzależnień Ministerstwa Zdrowia. Koordynator poradni Monaru w Bydgoszczy. Laureat nagrody CREDO przyznawanej przez Polską Federację Społeczności Terapeutycznych polskim terapeutom. W roku 2006 i 2009 Prezydent Bydgoszczy przyznał mu tytuł Profilaktyk Roku. W roku 2013 otrzymał nagrodę im. Klemensa Janickiego i był nominowany do nagrody Jerzego Sulimy-Kamińskiego i Łuczniczki za książkę roku 2012 Młode i Stare. W roku 2015 wydał folder historyczny z okazji 30-lecia założenia Poradni Monar w Bydgoszczy i 25-lecia debiutu książkowego, za co otrzymał medal im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznał mu w roku 2015 najwyższy medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Żonaty z Kamilą Buta-Częstochowską. Ma dwoje dzieci: Patrycję i Mikołaja.

Inne osiągnięcia

Ryszard Częstochowski został odznaczony medalem Gloria Artis.

Przypisy

  1. a b c d e f Słownik pisarzy regionu bydgoskiego (bio-bibliografia). Bydgoszcz: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, 2008, s. 17-18. ISBN 978-83-85979-70-8.
  2. a b Ryszard Częstochowski , www.sofijon.pl .
  3. "Zabić nie zabić" - premiera dramatu Ryszarda Częstochowskiego.
  4. Dziwak, Sajkowski i Makowski w II etapie Silesiusa! , zeszytypoetyckie.pl .
  5. Młode i Stare, najnowsza książka Ryszarda Częstochowskiego! , www.sofijon.pl (pol.).
  6. Pisarze pl Admin, Ryszard Częstochowski – wiersze | Pisarze.pl (pol.).
  7. Ryszard Częstochowski: "Pamięć" , www.sofijon.pl .
  8. Martwa natura z łapką na osy • Częstochowski Ryszard • książka - recenzje, opisy, opinie » BiblioNETka.pl , www.biblionetka.pl .
  9. pismo.kwartalnik.eu
  10. a b Monar – poradnia w Bydgoszczy. monar.bydgoszcz.pl.