Równanie Eyringa-Polanyiego

W tym artykule zgłębiamy znaczenie Równanie Eyringa-Polanyiego w różnych aspektach życia codziennego, czy to w sferze zawodowej, osobistej czy społecznej. Równanie Eyringa-Polanyiego odgrywa fundamentalną rolę w naszych decyzjach, postawach i zachowaniach, bezpośrednio lub pośrednio wpływając na nasze postrzeganie otaczającego nas świata. Na przestrzeni dziejów Równanie Eyringa-Polanyiego był przedmiotem badań, debat i refleksji, budząc zainteresowanie filozofów, naukowców, socjologów i naukowców z różnych dyscyplin. W tym sensie istotne jest zbadanie wielu aspektów Równanie Eyringa-Polanyiego i jego wpływu na współczesne społeczeństwo, a także możliwych przyszłych konsekwencji, które mogą wyniknąć z jego ciągłej ewolucji.

Równanie Eyringa-Polanyi’ego (również równanie Eyringa) – równanie kinetyki chemicznej wyprowadzone teoretycznie na podstawie teorii stanu przejściowego (teoria kompleksu aktywnego). Jest ekwiwalentem empirycznego równania Arrheniusa.

Nazwa pochodzi od nazwisk autorów teorii stanu przejściowego (Michael Polanyi oraz Henry Eyring). Jednym ze współautorów był również M.G. Evans.

gdzie:

– stała szybkości reakcji,
temperatura absolutna,
entalpia swobodna Gibbsa kompleksu aktywnego względem substratów reakcji,
– uniwersalna stała gazowa,
stała Boltzmanna,
stała Plancka.

Bibliografia

  • H. Eyring, M. Polanyi. „Z. Phys. Chem. Abt. B”. 12, s. 279, 1931. 
  • M.G. Evans, M. Polanyi. Some applications of the transition state method to the calculation of reaction velocities, especially in solution. „Trans. Faraday Soc.”. 31, s. 875, 1935. 
  • H. Eyring. The Activated Complex in Chemical Reactions. „J. Chem. Phys.”. 3, s. 107, 1935. 
  • K.J. Laidler, M.C. rok=1983 King. The development of Transition-State Theory. „J. Phys. Chem.”. 87. s. 2657–2664. 
  • J.C. Polanyi. Some concepts in reaction dynamics. „Science”. 236, s. 680–690, 1987.