W tym artykule zajmiemy się tematem Sąd leński z różnych perspektyw i punktów widzenia, aby zapewnić kompleksowy i kompletny pogląd na ten temat. Przeanalizujemy jego wpływ w różnych kontekstach, jego ewolucję w czasie, a także różne opinie i stanowiska, jakie panują w tej kwestii. Sąd leński to temat aktualny, budzący duże zainteresowanie i debatę, dlatego istotne jest, aby zająć się nim w sposób rygorystyczny i wyczerpujący. W tym artykule chcemy zaoferować naszym czytelnikom szczegółową i wzbogacającą wizję Sąd leński, mając na celu przyczynienie się do wiedzy i zrozumienia tego konkretnego tematu.
Sąd leński – sąd powstały w okresie lokacji miast i wsi na prawie niemieckim, właściwy w sprawach dotycząców sołtysów i wójtów.
W średniowiecznej Polsce sądził sołtysów wsi i wójtów miast. Asesorami byli także sołtysi i wójtowie, pod przewodnictwem właściciela miasta lub wsi albo jego zastępcy (np. landwójta). Celem funkcjonowania sądu leńskiego było zagwarantowanie byłym zasadźcom, że będą sądzeni przez równych sobie.