Salvo D’Acquisto

Świat Salvo D’Acquisto zawsze cieszył się stałym i stale rozwijającym się zainteresowaniem. Niezależnie od tego, czy mówimy o postaci historycznej, zjawisku kulturowym czy temacie naukowym, Salvo D’Acquisto w taki czy inny sposób odcisnął swoje piętno na ludzkości. Jego wpływ rozprzestrzenił się w czasie i nadal wywiera wpływ. W tym artykule szczegółowo zbadamy znaczenie Salvo D’Acquisto i sposób, w jaki ukształtował on nasze społeczeństwo, a także konsekwencje, jakie ma na przyszłość. Od swoich początków do chwili obecnej Salvo D’Acquisto wywołał niezliczone dyskusje, debaty i badania, które miały na celu zrozumienie jego zakresu i znaczenia w życiu ludzi.

Salvo D’Acquisto
Sługa Boży
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 października 1920
Neapol

Data i miejsce śmierci

23 września 1943
Fiumicino

Czczony przez

katolickie

Odznaczenia
Złoty Medal za Męstwo Wojskowe (Włochy, 1833–1946)
Grób sługi Bożego Salvo D'Acquisto

Salvo D’Acquisto (ur. 15 października 1920 w Neapolu, zm. 23 września 1943 w Fiumicino) – włoski członek Korpusu Karabinierów, sługa Boży Kościoła katolickiego.

Życiorys

Salvo D’Acquisto uczęszczał do szkoły w pobliżu dzielnicy Vomero w Neapolu. Wstąpił do karabinierów i wyjechał do Libii. Gdy wrócił do Włoch, rozpoczął naukę w szkole oficerów, następnie został przydzielony do komisariatu policji w Torrimpietra. 22 września 1943 roku dwóch niemieckich żołnierzy zginęło na skutek wybuchu granatu, a dwóch innych zostało rannych. Dowódca niemieckiej dywizji obwinił mieszkańców za zamach na swoich żołnierzy. Następnego dnia niemieccy żołnierze aresztowali 22 osoby. Salvo D’Acquisto wziął na siebie winę za zorganizowanie zamachu, po czym został rozstrzelany w wieku zaledwie 22 lat. Został pośmiertnie odznaczony Złotym Medalem za Męstwo Wojskowe[1].

Upamiętnienie

W 1974 roku na podstawie jego historii powstał film pt. Salvo D’Acquisto[2]. W 1975 wydano znaczek pocztowy z jego wizerunkiem, a także ustanowiono medal jego imienia[3]. 23 maja 2015 odsłonięto jego popiersie[4][5].

Proces beatyfikacyjny

W 1983 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny[6].

Przypisy

Bibliografia