W tym artykule poruszony zostanie temat Samobójstwo przez policję, jednego z najważniejszych aspektów dzisiejszego społeczeństwa. Samobójstwo przez policję zyskał w ostatnich latach ogromne znaczenie ze względu na swój wpływ na różne obszary, od polityki i ekonomii po kulturę i technologię. W tym artykule zostaną zbadane różne aspekty Samobójstwo przez policję i jego wpływ na nasze codzienne życie. Przeanalizowane zostaną różne perspektywy wokół Samobójstwo przez policję, a także jego ewolucja w czasie. Ponadto zbadane zostaną implikacje Samobójstwo przez policję w bieżącym kontekście, a także jego możliwe prognozy na przyszłość. Aby zaoferować wszechstronną wizję Samobójstwo przez policję, rozważone zostaną różne podejścia i opinie, w celu zapewnienia szerokiej i obiektywnej wizji tego tematu, który ma dziś ogromne znaczenie.
Samobójstwo przez policję (ang. suicide by cop) – prowokacyjne zachowanie osoby zmierzające de facto do odebrania mu życia przez funkcjonariusza policji lub innych służb bezpieczeństwa.
Zjawisko to zaczęło się pojawiać w doniesieniach prasowych w 1981 r., a w czasopismach naukowych od 1985 r.
Pierwszym większym badaniem nad tym zjawiskiem była praca sierżanta kanadyjskiej policji Ricka Parenta z 2004 roku będąca analizą retrospektywną 843 strzelanin z udziałem policji, z których około 50% spełniało przesłanki do uznania jako samobójstwo przez policję.
Pierwszym formalnym uznaniem istnienia „samobójstwa przez policję” w brytyjskim common law jest opinia wydana 9 maja 2003 r. przez koronera Williama Dolmana.
Badanie przeprowadzone w 2009 r. w Stanach Zjednoczonych na bazie profili psychologicznych 268 osób, które popełniły samobójstwo przez policję, wykazało, że: