Obecnie Samosata stał się tematem o ogromnym znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie. Coraz więcej osób jest zainteresowanych zdobyciem większej wiedzy na temat Samosata i jego konsekwencji w różnych obszarach życia. Od polityki, przez technologię, po kulturę popularną, Samosata udowodnił, że ma znaczący wpływ na nasze życie. W tym artykule zbadamy różne aspekty Samosata, analizując jego pochodzenie, ewolucję i dzisiejszy wpływ. Dodatkowo przyjrzymy się bliżej temu, jak Samosata ukształtował i nadal kształtuje otaczający nas świat. Dołącz do nas w tej podróży odkrywczej na temat Samosata!
Samosata, syr. ܫܡܝܫܛ, 'šmīšaṭ' – starożytne miasto nad Eufratem, stolica ówczesnej Kommageny w Azji Mniejszej w pobliżu Syrii, dzisiejszy Samsat w Turcji, miasto rodzinne Lukiana, twórcy satyry społecznej[1].
W roku 38. lub 36 p.n.e. Samosata odegrała ważną rolę w czasie walk Rzymian z Partami. Została zaatakowana przez wojska Heroda i Marka Antoniusza. Trwające kilka miesięcy oblężenie miasta zakończyło się w końcu porozumieniem, na mocy którego Rzymianie i ich sojusznicy za cenę wysokiego okupu wycofali się spod miasta[2].
Około 360 roku biskupem syryjskiej wówczas Samosaty został św. Euzebiusz[3].
Ruiny Samosaty znajdują się obecnie pod wodami zapory Atatürka (tur. Atatürk Barajı). Współcześni mieszkańcy zostali przesiedleni do nowego miasta Yeni Samsat[1].