Sanok (dopływ Worsklicy)

W tym artykule będziemy odkrywać zawsze fascynujący i różnorodny świat Sanok (dopływ Worsklicy). Na przestrzeni historii Sanok (dopływ Worsklicy) budził zainteresowanie i ciekawość milionów ludzi na całym świecie, czy to ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w dziedzinie nauki, czy też wpływ na kulturę popularną. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę zajmiemy się różnymi aspektami związanymi z Sanok (dopływ Worsklicy), od jego pochodzenia i ewolucji po jego implikacje w dzisiejszym świecie. Podobnie zagłębimy się w debaty i dyskusje, które pojawiły się wokół Sanok (dopływ Worsklicy) i zbadamy jego rolę we współczesnym kontekście. Ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowej i kompletnej wizji Sanok (dopływ Worsklicy), stając się cennym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych dogłębnym zrozumieniem tego tematu.

Sanok (Санок)
ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Rosja
 Ukraina

Potok
Długość 19 km
Źródło
Miejsce Poczajewo, południowo-zachodnie zbocze Wyżyny Środkoworosyjskiej przy granicy rosyjsko-ukraińskiej
Wysokość

142 m n.p.m.

Współrzędne

50°38′29″N 35°32′58″E/50,641389 35,549444

Ujście
Recypient Worsklica
Miejsce

Dorogoszcz

Współrzędne

50°37′00″N 35°38′00″E/50,616667 35,633333

Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Sanokpotok uchodzący do Worsklicy (dopływ Worskli)[1] w jej górnym biegu z prawego brzegu.

Potok przepływa na zachód od dzisiejszego miasta Grajworon w południowej Rosji w obwodzie biełgorodzkim.

Źródła potoku znajdują się 4 km od wsi Poczajewo, na południowo-zachodnim zboczu Wyżyny Środkoworosyjskiej przy granicy rosyjsko-ukraińskiej. Potok uchodzi do Worsklicy między wsiami Sankowo i Dorogoszcz.

Nazwa tego cieku wodnego na terytorium Rosji (ukr. Санок (притока Ворсклиці[2]) wiąże się z wydarzeniami historycznymi z roku 1031. W roku tym Jarosław i Mścisław zajęli terytoria nad Sanem i Wisłoką. Mścisław miał następnie pojmaną ludność osadzić na pograniczu swojego księstwa w dorzeczu Worskli.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. w dorzeczu górnej Worskły i górnego Sejmu powtarzają się kilka razy nazwy Wisłok, Dunajec, Sanok i Sanica." W: Zeszyty naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego:Prace etnograficzne. 1981. s. 39
  2. У басейні Ворсклиці є ще й р.Санок тотожна назві р. Санок (Sanok) в 173 бас. Вісли. Оскільки, як вважають автори, «як Віслок, так і Санок водозбору Ворскли є вторинними утвореннями щодо Віслоку й Санка бас. Вісли» , то відбувався «загальний напрямок переселення з заходу на схід», як це підтверджують і інші паралельні гідроніми . НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ ТА ЕТНОГРАФІЯ.Folk ART a nd Ethnography Ukrainian National Academy of Sciences. Nr. 3. 2008