Sarkozaur

W tym artykule zbadamy temat Sarkozaur i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Od lat Sarkozaur jest przedmiotem badań i zainteresowań ze względu na jego znaczenie w różnych obszarach, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Na przestrzeni dziejów Sarkozaur odegrał fundamentalną rolę w ewolucji ludzkości, wpływając na jednostki, społeczności i kultury na całym świecie. Od swoich początków do obecnej sytuacji Sarkozaur wywołał debaty, badania i refleksje, które przyczyniły się do poszerzenia naszego zrozumienia tego tematu. W tym sensie niezbędna jest krytyczna analiza znaczenia Sarkozaur dzisiaj i tego, jak jego obecność w dalszym ciągu kształtuje sposób, w jaki współdziałamy i funkcjonujemy w dzisiejszym społeczeństwie.

Sarkozaur
Sarcosaurus
Andrews, 1921[1]
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

teropody

Nadrodzina

celofyzoidy

Rodzaj

sarkozaur

Typ nomenklatoryczny

Sarcosaurus woodi Andrews, 1921

Gatunki

S. woodi Andrews, 1921

Sarkozaur (Sarcosaurus) – ceratozaur z nadrodziny celofyzoidów (Coelophysoidea).

Żył w okresie wczesnej jury (ok. 202-195 mln lat temu) na terenach Europy. Długość ciała 3,5 m, wysokość ok. 1,6 m. Jego szczątki znaleziono w Anglii.

Etymologia

Sarcosaurus: gr. σαρξ sarx, σαρκος sarkos „mięso”; σαυρος sauros „jaszczurka”[2].

Przypisy

  1. Ch.W. Andrews. On some Remains of a Theropodous Dinosaur from the Lower Lias of Barroiv-on- Soar. „The Annals and Magazine of Natural History”. Ninth Series. 8, s. 575, 1921. (ang.). 
  2. Edmund C. Jaeger, Source-book of biological names and terms, wyd. 1, Springfield: Charles C. Thomas, 1944, s. 203, OCLC 637083062 (ang.).

Linki zewnętrzne