W tym artykule zbadamy wpływ Saz na współczesne społeczeństwo. Od momentu pojawienia się Saz przykuł uwagę i zainteresowanie wielu ludzi na całym świecie, wywołując debatę i refleksję na temat jego wpływu w różnych obszarach życia codziennego. W ramach tej analizy zbadamy jego wpływ na kulturę, ekonomię, politykę i technologię, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie dzisiaj. Podobnie przeanalizujemy, jak Saz ewoluował na przestrzeni czasu, dostosowując się do przemian społecznych i przyczyniając się do zmian i innowacji w różnych sferach społeczeństwa.
Saz (z perskiego ساز sāz - instrument muzyczny) – instrument strunowy szarpany. Popularny na terenie Iranu, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji, Kurdystanu i krajów bałkańskich.
Saz kształtem przypomina lutnię o bardzo długim gryfie, dlatego czasami nazywana jest lutnią długo-szyjkową[1]. Wywodzi się z grupy instrumentów zwanych kopuz, używanych przez plemiona tureckie w ósmym stuleciu. W Azji Mniejszej, Kaukazie, i Bałkanach pojawiły się wraz z migracją ludów tureckich na zachód. Saz jest wykorzystywany w tureckiej, kurdyjskiej, azerskiej i perskiej muzyce ludowej.
Podobnymi instrumentami są bułgarska tambura, greckie buzuki oraz perski setar.
W Polsce na Sazie gra Mikołaj Rybacki[2] lider zespołu Percival.