Seitan

Obecnie Seitan stał się tematem o dużym znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie. Jej oddziaływanie obejmuje różne obszary i wzbudziło duże zainteresowanie opinii publicznej, a także środowiska akademickiego i zawodowego. W tym artykule dokładnie zbadamy Seitan i jego wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia. Od jego początków po ewolucję w czasie, w tym jego wpływ na kulturę, gospodarkę i politykę, przeanalizujemy, w jaki sposób Seitan zaznaczył się w naszym społeczeństwie przed i po. Dodatkowo zbadamy różne perspektywy i opinie, które istnieją wokół Seitan i jak ukształtowały one nasze rozumienie i postrzeganie tego tematu. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i introspekcji wokół Seitan!

Ohsawa w Paryżu, 1920 r.

Seitan (jap. セイタン) – wysokobiałkowy, wegański produkt spożywczy otrzymywany z glutenu pszennego, substytut mięsa[1].

Seitan jest otrzymywany przez wypłukanie skrobi z mąki pszennej. Składa się prawie wyłącznie z białka, głównie glutenu. Stanowi substytut mięsa wykorzystywany w kuchniach dalekowschodnich i wegetariańskich[2][3].

Wyjaśnienie nazwy

Słowo seitan zostało stworzone przez George'a Ohsawę (1893–1966, właśc. Yukikazu Sakurazawa), japońskiego twórcę diety i filozofii makrobiotycznej. Promował on orientalną koncepcję zdrowia dla mieszkańców Zachodu w połowie XX wieku.

Słowo seitan jest używane poza Japonią. Po japońsku używa się nazwy グルテン・ミート guruten-mīto, mięso glutenowe.

Galeria

Przypisy

  1. The American Heritage Dictionary. New York: Houghton Mifflin Company, 2001, s. 752. ISBN 0-440-23701-7.
  2. Seitan – właściwości i wartości odżywcze. Co to jest seitan?, serwis Ekologia.pl, dostęp 2017-09-17
  3. Seitan: jak go zrobić i wykorzystywać? , Smażymy, 28 września 2017 (pol.).

Linki zewnętrzne