Sekretarz stanu (Polska)

Wygląd przypnij ukryj Tabliczki w Ministerstwie Edukacji Narodowej na drzwiach sekretarza… …i podsekretarza stanu

Sekretarz stanu, podsekretarz stanu – kierownicze stanowiska państwowe w Polsce, najwyżsi rangą urzędnicy w ministerstwach i w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nazywani wiceministrami, powoływani przez Prezesa Rady Ministrów. Na podstawie odrębnych przepisów sekretarze stanu i podsekretarze stanu powoływani są również w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez Prezydenta RP.

Obecny stan prawny

Zgodnie z art. 37 znowelizowanej ustawy z 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów minister wykonuje swoje zadania m.in. przy pomocy sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu. Sekretarz stanu zastępuje ministra w zakresie przez niego ustalonym lub zastępuje go podsekretarz stanu, jeżeli sekretarz stanu nie został powołany. Zakres ich czynności ustala właściwy minister, zawiadamiając o tym Prezesa Rady Ministrów.

Na mocy ustawy z 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe stanowiska sekretarza stanu i podsekretarza stanu (określonego w tej ustawie również jako wiceminister) są zaliczane do kierowniczych stanowisk państwowych.

Oprócz zastępowania ministra do podstawowych zadań sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu należy sprawowanie merytorycznego nadzoru nad komórkami organizacyjnymi ministerstwa oraz jednostkami organizacyjnymi podległymi i nadzorowanymi przez ministra. Za bezpośredni nadzór nad komórkami organizacyjnymi realizującymi zadania w zakresie obsługi ministerstwa odpowiada dyrektor generalny, czyli osoba zatrudniona na wyższym stanowisku w służbie cywilnej.

Powołanie sekretarza stanu i podsekretarza stanu w ministerstwie przez Prezesa Rady Ministrów odbywa się na wniosek właściwego ministra, do odwołania ich przez premiera nie jest konieczny wniosek ministra. W myśl art. 38 ustawy o Radzie Ministrów sekretarze stanu i podsekretarze stanu składają dymisję w razie przyjęcia dymisji Rady Ministrów przez Prezydenta RP. O przyjęciu ich dymisji premier rozstrzyga w ciągu trzech miesięcy od dnia powołania rządu. Sekretarze stanu i podsekretarze stanu są powoływani i odwoływani przez premiera także w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Sekretarze stanu lub podsekretarze stanu, wskazani przez ministrów i szefa KPRM, wchodzą w skład Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Zgodnie z art. 103 i 108 Konstytucji RP, stanowisko sekretarza stanu może być łączone z mandatem poselskim i senatorskim. Stanowi to wyjątek od zasady niepołączalności stanowisk (incompatibilitas), co wynika z faktu, że stanowisko sekretarza stanu jest uznawane za polityczne i obsadzane zgodnie z układem sił politycznych w Sejmie. Zasadzie incompatibilitas podlegają natomiast stanowiska podsekretarzy stanu.

Sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu powołuje i odwołuje również Prezydent RP w obsługującej go Kancelarii Przezydenta RP. Podstawą prawną ich funkcjonowania jest statut kancelarii nadawany zarządzeniem Prezydenta RP na podstawie art. 143 Konstytucji RP.

Sekretarze stanu i podsekretarze stanu pracujący w ministerstwach nazywani są wiceministrami. Różnica między nimi sprowadza się do kwestii kolejności w zastępstwie ministra oraz spraw reprezentacyjnych. Sekretarze stanu i podsekretarze stanu pracujący w Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nazywani są odpowiednio ministrami w Kancelarii Prezydenta RP i ministrami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zwyczajowo sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu tytułuje się grzecznościowo ministrami dla podwyższenia ich godności, także w okresie, kiedy skończyli już pełnić swoją funkcję.

Przypisy

  1. a b c d Dz.U. z 2022 r. poz. 1188.
  2. a b M.P. z 2021 r. poz. 338.
  3. Dz.U. z 2023 r. poz. 1195.
  4. Dz.U. z 2023 r. poz. 1234.
  5. Dz.U. z 2023 r. poz. 624.
  6. Dz.U. z 2024 r. poz. 409.
  7. Stały Komitet Rady Ministrów , Biuletyn Informacji Publicznej Rady Ministrów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, 30 maja 2018  .
  8. Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483.
  9. a b Piotr Winczorek: Komentarz do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. Warszawa: Wydawnictwo Liber, 2008, s. 361. ISBN 978-83-7206-082-2.
  10. Poseł Michał Wójcik nowym wiceministrem sprawiedliwości , Onet.pl, 29 kwietnia 2016  .
  11. Adam Lipiński – minister w KPRM ds. kontaktów z parlamentem , Wyborcza.pl, 9 listopada 2015  .
  12. Marek Łaziński: O panach i paniach. Polskie rzeczowniki tytularne i ich asymetria rodzajowo-płciowa. Warszawa, PWN, 2006, s. 80.
  13. Joanna Modrzyńska: Protokół dyplomatyczny, etykieta i zasady savoir-vivre’u. Warszawa: Wolters Kluwer, 2014.