Sektor kreatywny

W tym artykule zajmiemy się tematem Sektor kreatywny, tematem, który wywołał zainteresowanie i debatę we współczesnym społeczeństwie. Sektor kreatywny był przedmiotem badań, refleksji i kontrowersji, a jego wpływ był odczuwalny w różnych obszarach, od poziomu osobistego po globalny. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Sektor kreatywny, od jego pochodzenia i ewolucji po jego znaczenie w dzisiejszym świecie. Przeanalizujemy także różne opinie i stanowiska istniejące wokół Sektor kreatywny, a także implikacje, jakie ma to na życie ludzi i społeczeństwo w ogóle. Poprzez podejście interdyscyplinarne, artykuł ten stara się przedstawić wszechstronną i dogłębną wizję Sektor kreatywny, aby przyczynić się do zrozumienia i refleksji na temat tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Sektor kreatywny, przemysły kreatywne – część rynku tworzona przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą związaną z kulturą i technologią, łączące działalność artystyczną z przedsiębiorczością.

Opis

Wyodrębnienie sektora kreatywnego wiązało się z nowym spojrzeniem na obszar kultury i sztuki w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Powołany w 1997 r. z inicjatywy władz Wielkiej Brytanii międzysektorowy Zespół ds. Przemysłów Kreatywnych (Creative Industries Taskforce) miał za zadanie pogłębienie wiedzy na temat nowo wyodrębnionej gałęzi rynku. Zespół opracował raport, który definiował sektor kreatywny jako „przemysły, które bazują na indywidualnej kreatywności, umiejętnościach i talencie oraz stwarzają potencjał generowania nowych miejsc pracy, wzrostu zamożności i rozwoju własności intelektualnej”. Autorzy raportu dokonali także wskazania trzynastu branż, z których składa się sektor kreatywny – reklama, architektura, rynek sztuki i antyków, rzemiosło, design, moda, film, gry video, muzyka, sztuki performatywne, rynek wydawniczy, oprogramowanie oraz radio i telewizja.

Amerykański socjolog i ekonomista Richard Florida wyodrębnił ponadto tzw. klasę kreatywną, czyli osoby stanowiące główne źródło rozwoju postindustrialnych miast. W jej skład zaliczają się zawody zaliczane do sektora kreatywnego oraz naukowcy, badacze i wynalazcy. Zdaniem Floridy, klasę kreatywną charakteryzują trzy podstawowe wartości, tzw. 3T: talent, tolerancja i technologia.

Przypisy

  1. R. Florida, The Rise of the Creative Class: And How it’s transforming work, leisure, community and everyday life, New York: Perseus Book Group, 2002.