Dziś Semasaka to temat, który budzi duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach społeczeństwa. Temat ten od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, budząc zainteresowanie ekspertów, naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. Znaczenie Semasaka polega na jego wpływie na różne aspekty życia codziennego, a także na podejmowanie decyzji na poziomie politycznym, społecznym i gospodarczym. Dlatego istotne jest dogłębne zrozumienie aspektów związanych ze Semasaka, jego implikacjami oraz krótko- i długoterminowymi skutkami. Dlatego w tym artykule kompleksowo i obiektywnie zajmiemy się różnymi aspektami związanymi z Semasaka, aby zapewnić jasną i kompletną wizję tego, tak aktualnego dzisiaj tematu.
Semasaka – w tradycyjnych wierzeniach burundyjskich tytuł jednego ze świętych byków[1][2].
Tytuł ten można przetłumaczyć dosłownie jako ojciec sorgo[3] bądź też pan sorgo. Zwierzę uznawane za semasakę znajdowało się w centrum dworskich praktyk religijnych związanych z bykami. Było też nieodzownym elementem obchodów świąt związanym z okresem zasiewów. Podczas tychże właśnie świąt burundyjski monarcha spożywał specjalnie przygotowaną owsiankę z sorgo wymieszaną z moczem semasaki[4]. Ścisłe związki zwierzęcia z monarchią widoczne były również podczas obrzędów koronacyjnych. Rozpoczynający rządy król dosiadał wówczas semasakę[5].
Należy też rolę tego byka analizować w szerszym kontekście tradycyjnych praktyk religijnych ściśle powiązanych ze zwierzętami. Można tutaj wymienić kult świętych owiec rutenderi oraz mudende, kult świętych kóz rutagari i rusasu czy kult świętego psa kabwy[1].
Ostatni semasaka zdechł w 1935[6], zatem jeszcze podczas belgijskich rządów kolonialnych. Władcą Burundi był wówczas Mwambutsa IV. Podczas krótkiego panowania Ntare V (1966) próbowano wybrać i powołać kolejnego semasakę. Zanim jednak zdołano tego dokonać, monarchia została zniesiona[7].