Serhij Ochrimczuk

W tym artykule przyjrzymy się Serhij Ochrimczuk pod różnymi kątami i perspektywami. _Var1 to temat, który przyciągnął uwagę naukowców, specjalistów i ogółu społeczeństwa ze względu na jego znaczenie i wpływ na różne aspekty życia codziennego. W następnych kilku linijkach zbadamy implikacje Serhij Ochrimczuk w społeczeństwie, jego ewolucję w czasie i przyszłe perspektywy związane z tym tematem. Od wpływu na kulturę popularną po implikacje w polityce globalnej, Serhij Ochrimczuk wywołał bogatą debatę i rosnące zainteresowanie wśród osób pragnących zrozumieć jego znaczenie i zasięg.

Serhij Ochrimczuk
Сергій Охрімчук
Ilustracja
Pseudonim

Tornado

Data i miejsce urodzenia

5 kwietnia 1968
Krzywy Róg

Instrumenty

skrzypce, fidel

Gatunki

muzyka ludowa, jazz, rock

Zawód

skrzypek

Współpracownicy
Ołeh Skrypka
Okean Elzy
Młada
Rusłana Łyżyczko
Bożyczi
Red Cardell (Francja)
Dmytro Najdycz
Karpatiany
Zespoły
SАТ, Nadobrydeń
Kwartet Wiktora Sołomina
Drewo
Katya Chilly
Chorea Kozacka
Krajka (zespół)

Serhij Ochrimczuk (ukr. Сергій Охрімчук; ur. 5 kwietnia 1968) – ukraiński wirtuoz skrzypiec i rekonstruktor folkloru[1], specjalizujący się w muzyce ludowej, jazzie[2] i rocku. Bada i wykonuje tradycyjną muzykę na skrzypce z różnych kultur i krajów, eksperymentuje, próbując łączyć rozmaite gatunki muzyczne.

Życiorys

Serhij Ochrimczuk ukończył Żytomirskie Zawodowe Liceum Muzyczne im. Wiktora Kosenko, by następnie studiować na Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej, którą ukończył w klasie skrzypiec w 1997 roku. Grał w eksperymentalnym zespole rockowym Biokord, a w latach 1990–1997 – w trio współczesnej muzyki improwizowanej SAT. Samodzielnie opanował różne ukraińskie regionalne style gry na skrzypcach[3].

Trio SAT w składzie: Serhij Ochrimczuk, Ołeksandr Kłymenko, М. Strelnikow, 1992 r.
Kapela Serhija Ochrimczuka w składzie: (od lewej) Serhij Ochrimczuk, Anżela Zajcewa, Mychajło Kaczałow i Seweryn Danyłejko podczas koncertu w Warszawie[4], 2017 r.; fot. Ivonna Nowicka

W 1993 roku podjąło pracę na etnomuzykologii Kijowskiego Konserwatorium[5], gdzie gromadził, badał i wykonywał tradycyjną muzykę na skrzypce. Od 2000 roku pracował jako wykładowca w Katedrze Muzyki Dawnej Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej[6].

Opracował kilka programów z ukraińskimi i polskimi muzykami jazzowymi, wziął także udział w wielu festiwalach jazzowych. Członek kapeli instrumentalnej Nadobrydeń[7], zespołu muzyki tradycyjnej Drewo, Kwartetu Wiktora Sołomina[8], grupy dżezowej Obłyczczja Mist, Chorei Kozackiej[9][10]. Grał z Katją Chilly[11]. Wziął udział w projekcie etno-dysko Ołeha Skrypki pt. „Botki z buhaja”[12] oraz Le Grand Orchestra. Założyciel, kierownik muzyczny i lider kwartetu smyczkowego Kapela Serhija Ochrimczuka[13].

Współpracuje ze znanymi zespołami i wykonawcami ukraińskim i zagranicznymi takimi jak: Ołeh Skrypka, Okean Elzy, Młada, Rusłana Łyżyczko, Zespół Autentycznego Ukraińskiego Śpiewu Bożyczi, Red Cardell z Francji, Dmytro Najdycz, Karpatiany i inni.

W dniu 20 października 2008 roku Serhij Ochrimczuk zagrał na wieczorze artystycznym poświęconym pamięci amerykańskiej piosenkarki pochodzenia ukraińskiego Kvitki Cisyk, zorganizowanym w dziesiątą rocznicę jej śmierci w Kijowie. W wydarzeniu tym wystąpiły takie ukraińskie gwiazdy różnych styli muzycznych jak Nina Matwijenko i jej córka Antonina Matwijenko, śpiewaczka operowa Marija Stefiuk, piosenkarka pop Marija Burmaka i lider grupy Wopli Widopljasowa Ołeh Skrypka[14].

Wykonuje utwory współczesnych ukraińskich kompozytorów, tworzy muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Bierze udział w performansach muzyczno-teatralnych, widowiskach poetycko-muzycznych (np. „Ukrainność” z udziałem śpiewaczki Anny Ochrimczuk i aktorki Magdaleny Warzechy w 2022 roku w różnych miastach w Polsce)[15][16] i projektach multimedialnych (np. Kjiwski torty[17]).

Serhij Ochrimczuk akompaniuje członkini zespołu Krajka, Warszawa, 2017 r.; fot. Ivonna Nowicka

Występował na takich festiwalach, jak kijowski Międzynarodowy Festiwal Sztuki Awangardowej Nowa Terytorija, Kijowski Festiwal Muzyki», festiwal muzyki i sztuki w Odessie ArtPole[18], Stare Kino Po-Nowomu[19] Jazz Bez[20], Muzyczne Premiery Sezonu w Kijowie (ukr. Muzyczni premiery sezonu), Forum Muzyki Młodych (ukr. Forum muzyky mołodych) tamże, Drewo Rodu Kobzarskoho (ukr. Drewo rodu kobzarskoho)[21] oraz kilkakrotnie na Wszystkich Mazurkach Świata w Warszawie[22][23]. Koncertował w różnych formacjach w Czechach, Francji, na Litwie, na Łotwie, w Niemczech, Polsce, Rosji i Uzbekistanie. Wielokrotnie koncertował w Polsce, gdzie w ramach Kapeli Serhija Ochrimczuka współpracuje z zespołem śpiewu autentycznego Krajka z Przemyśla[24][25].

Dorobek

Dyskografia
Udział w nagraniach
  • „Wnoczi”, album Swiatosława Wakarczuka (2008).
  • „Serce u mene wrazływe”, maksi-singiel Ołeha Skripki
  • „Ukrajinski tanci. Czastyna 1.”, Bożyci
  • „Ukrajinski tanci. Czastyna 2.”, Bożyci

Przypisy

  1. Kapela Serhija Ochrymczuka , Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, 23 czerwca 2022 (pol.).
  2. Serhij Korneluk, У Черкасах грала перша джазова скрипка України , Новини Черкас, 28 listopada 2014 (ukr.).
  3. 24.3 «Николаєва» – розбір одного з найкращих творів – Михайло Хай. Основи інструментальної музики , Рись, 16 marca 2021 , Cytat: „W utworze jest mnóstwo technicznych elementów, których nie wyuczył się żaden skrzypek po konserwatorium. Jeden Ochrimczuk opanował tę technikę! Bo jest tu i gra za podstawkiem, potem usłyszycie, będzie też pizzicato.” (12'56-13'29) (ukr.).
  4. Ukrainian music LIVE – Serhiy Okhrimchuk Band, Vivid Violin Tune / Капела Сергія Охрімчука , MusiqueMonAmour, 25 marca 2022 .
  5. Poprzednia nazwa kijowskiej Akademii Muzycznej.
  6. ОХРІМЧУК Сергій Михайлович , Українська музична енциклопедія. Т. 4: , 2016, s. 550 (ukr.).
  7. Записи гурту близько початку тисячоліття, Надобридень, 17 grudnia 2011 (ukr.).
  8. Концерт Квартету Віктора Соломіна , Platfor.ma, 16 lutego 2011 (ukr.).
  9. Хорея Козацька, гурт (Київ, Україна), Українська народна музика (ukr.).
  10. «Terra Cosaccorum» лунатиме в Німеччині , Рукотвори, 28 maja 2010 (ukr.).
  11. Ołena Hutyk, Катя Чілі: «Ми – гурт, у якого нема конкурентів» , Високий Замок, 23 sierpnia 2013 (ukr.).
  12. Етно-диско «Вечорниці» , УНІАН фотобанк (ukr.).
  13. Концерти гуртів “Хорея Козацька”, “Крайка” та “Капела Сергія Охрімчука” у Польщі , Наш вибір / Nasz wybir, 8 września 2017 (ukr.).
  14. Khristina Lew. Double exposure. Two colours. „The Ukrainian Weekly”. LXXVII (10), s. 7, 20, marzec 2009. Stany Zjednoczone: Ukrainian National Association Inc.. . (ang.). 
  15. Koncert „Ukrainność. Widowisko poetycko-muzyczne , Centrum ŁOWICKA .
  16. „Ukrainność” – widowisko poetycko-muzyczne już w najbliższa niedzielę w urzedzie gminy! , Urząd Gminy Michałowice, 22 kwietnia 2022 .
  17. Концерт „Київські торти”: „Від Швеції до Греції” , Platfor.ma, 29 kwietnia 2012 (ukr.).
  18. Фестиваль «АртПоле» (Одеса, Куяльницький лиман) – 12-18 липня. Квитки в продажу! , ДахаБраха, 18 czerwca 2010 (ukr.).
  19. Фестиваль «Старе кіно по-новому» розпочався на Прикарпатті , Радіо Свобода, 7 maja 2010 (ukr.).
  20. Роман Рось та Сергій Охримчук , УНІАН фотобанк (ukr.).
  21. Сергій Охрімчук грає на фестивалі „Древо роду кобзарського 2016” , Кобзарський Цех (ukr.).
  22. KONCERT Pieśni i rytmy od Wschodu do Zachodu (27.04.2018) , Fundacja Wszystkie Mazurki Świata (pol.).
  23. KONCERT Pieśni wojny – pieśni zwycięstwa (26.06.2022 r.) , Fundacja Wszystkie Mazurki Świata (pol.).
  24. Kapela Serhija Ochrimczuka wydawała z Krajką płyty CD „Bywajcie zdrowi! = Бувайте здорові!” (2019) oraz „Krajka. W domu = Крайка. Вдома” (2021).
  25. Zespół „Krajka” i kapela Serhija Okhrimchuka z koncertem w Lubaczowie , elubaczow.com (pol.).
  26. „САТ” MC, Kroogi (ukr.).

Linki zewnętrzne