W dzisiejszym świecie Shahriar Mandanipour zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Zarówno zawodowo, jak i osobiście, Shahriar Mandanipour stał się tematem dużego zainteresowania i debaty. Dzięki wielu aspektom i wpływowi na społeczeństwo Shahriar Mandanipour to temat, który wzbudza ciekawość i zainteresowanie ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Od momentu powstania do chwili obecnej Shahriar Mandanipour przeszedł znaczące przemiany, wpływając na sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i współpracujemy. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom i wymiarom Shahriar Mandanipour, analizując jego znaczenie i znaczenie we współczesnym świecie.
Shahriar Mandanipour (ur. 15 lutego 1957 w Szirazie) – perski prozaik, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy urodzonych w Iranie.
Studiował nauki polityczne. Jako ochotnik brał udział w wojnie iracko-irańskiej. Pierwszą książkę opublikował w 1989, debiutował zbiorem opowiadań. Był redaktorem pisma literackiego, współpracował z filmowcami. Był również m.in. dyrektorem biblioteki. W latach 1992–1997 był objęty zakazem publikacji. Obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem opowiadań, powieści i tekstów eseistycznych.
W język polskim ukazały się: opowiadanie Kolacja cyprysu i ognia w antologii Kolacja cyprysu i ognia. Współczesne opowiadania irańskie w wyborze i przekładzie z orygianłu perskiego Ivonny Nowickiej (Warszawa 2002) oraz powieść Irańska historia miłosna. Ocenzurowano. (Warszawa 2010). Irańska historia miłosna z 2009 roku to utwór częściowo autobiograficzny, opisujący życie pisarza we współczesnych Iranie. Książka choć napisana po persku, w tym języku się nie ukazała i podstawą do tłumaczeń stanowi jej wersja angielska w tłumaczeniu Sary Khalili.