Siedem bram Jerozolimy

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Siedem bram Jerozolimy i wszystkie związane z nim implikacje. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Siedem bram Jerozolimy był tematem wielkiego zainteresowania i kontrowersji. Na przestrzeni dziejów Siedem bram Jerozolimy odgrywał kluczową rolę w różnych aspektach życia ludzkiego, wpływając zarówno na kulturę, jak i technologię. W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się różnym aspektom Siedem bram Jerozolimy i jego ewolucji w czasie. Jesteśmy pewni, że ta analiza pozwoli nam lepiej zrozumieć wpływ i znaczenie Siedem bram Jerozolimy we współczesnym świecie.

Siedem bram Jerozolimykompozycja autorstwa Krzysztofa Pendereckiego stworzona na zamówienie władz miejskich Jerozolimy z okazji jubileuszu trzech tysiącleci istnienia miasta.

Tytuł i budowa tego siedmioczęściowego utworu nawiązują do siedmiu historycznych bram prowadzących do jerozolimskiego Starego Miasta. Początkowo kompozycja została pomyślana jako symfonia, jednak w procesie twórczym przybrała formę wokalno-instrumentalną, zbliżając się tym samym do formy oratorium. Utwór przewidziany jest na orkiestrę z rozbudowaną sekcją perkusyjną, trzy chóry, solistów i recytatora[1]. Mieszają się w nim motywy typowe dla muzyki Bliskiego Wschodu oraz muzyki związanej z tradycją chrześcijańską obrządków wschodniego i zachodniego. Wykorzystano nietypowe instrumenty, takie jak trąbka basowa mająca imitować żydowski szofar, a także tubafony, czyli niskobrzmiące rury skonstruowane specjalnie na potrzeby odtworzenia partytury Siedmiu bram Jerozolimy[2].

Warstwę tekstową oparto na Księdze Psalmów, z której wybrane zostały przede wszystkim fragmenty odnoszące się do Jerozolimy, a także na innych starotestamentowych księgach, tj. na Księdze Izajasza, Daniela, Ezechiela i Jeremiasza. Posłużono się przy tym tłumaczeniem wziętym z Wulgaty. Jedynie fragment proroctwa Ezechiela z części szóstej Siedmiu bram Jerozolimy jest – zgodnie z życzeniem autora – wykonywany zawsze w języku narodowym publiczności[3].

Prawykonanie Siedmiu bram Jerozolimy odbyło się 9 stycznia 1997 r. w Jerozolimie. Uczestniczyli w nim muzycy z różnych krajów, m.in. chóry z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz jerozolimska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Lorina Maazela. W Polsce Siedem bram Jerozolimy po raz pierwszy wykonano w Filharmonii Narodowej w Warszawie 14 marca 1997 r..

Zobacz też

Przypisy

  1. Wielka synteza muzyki (pol.) , w: Dziennik Teatralny .
  2. Wielka synteza muzyki. teatry.art.pl. . (pol.) , w: Dziennik Teatralny .
  3. Krzysztof Penderecki, „Siedem bram Jerozolimy” (pol.) , w: Kultura polska .