Sitowce

W dzisiejszym świecie Sitowce stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, gospodarkę czy kulturę, Sitowce to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Od swojego pochodzenia i ewolucji po implikacje w teraźniejszości i przyszłości, Sitowce wywołał debatę w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i prowadząc do refleksji na temat jego znaczenia i wpływu. Dlatego konieczne jest głębsze zagłębienie się w badania i analizę Sitowce, aby kompleksowo zrozumieć jego wpływ i zakres w bieżącym kontekście. Biorąc pod uwagę tę rzeczywistość, konieczne jest podejście do tematu Sitowce z różnych perspektyw, aby zaoferować globalną i wzbogacającą wizję, która zaspokoi ciekawość i zainteresowanie wszystkich czytelników.

Sitowce
Ilustracja
Sit rozpierzchły
Systematyka[1]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

naczyniowe

Nadgromada

nasienne

Gromada

okrytonasienne

Klasa

jednoliścienne

Rząd

sitowce

Nazwa systematyczna
Juncales Dumort.
Anal. Fam. Pl.: 60. 1829

Sitowce (Juncales Dumort.) – takson w randze rzędu wyróżniany w niektórych systemach klasyfikacyjnych roślin okrytonasiennych. Zgodnie z aktualną wiedzą w tradycyjnym ujęciu takson parafiletyczny i w najnowszych systemach klasyfikacyjnych (systemy APG) już nie jest wyróżniany[2].

Systematyka

Pozycja w systemie Reveala (1999)

Gromada okrytonasienne, podgromada Magnoliophytina, klasa jednoliścienne, podklasa komelinowe Commelinidae Takht., nadrząd sitopodobne Juncanae Takht.[3]

Podział na rodziny według systemu Reveala (1999), systemu Englera (1964) i systemu Cronquista (1981)
Podział na rodziny w systemie Thorna (1992)
Pozycja według APweb (aktualizowany system APG III z 2009)

Takson nie jest wyróżniony, bowiem wyjąwszy ujęcie Thorna, w pozostałych systemach ma charakter parafiletyczny. Klasyfikowane tu rośliny zaliczone zostały do rzędu wiechlinowców (Poales)[2].

Przypisy

  1. System Reveala (1993–1999)
  2. a b Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
  3. Crescent Bloom: Juncales. The Compleat Botanica. . (ang.).