Skania

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Skania, badając jego różne aspekty i zagłębiając się w jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Od swojego powstania do dzisiejszego znaczenia, Skania był przedmiotem zainteresowania i debaty na przestrzeni dziejów, generując wszelkiego rodzaju opinie i punkty widzenia. Poprzez krytyczną i wyczerpującą analizę odkryjemy różne aspekty związane z Skania, od jego wpływu na kulturę popularną po rolę w globalnej gospodarce. Podobnie zbadamy jego ewolucję w czasie i jego przyszłość, próbując lepiej zrozumieć jego znaczenie we współczesnym świecie. Badając Skania, mamy nadzieję zapewnić pełniejszą i wzbogacającą wizję tego tematu, który ma tak duży wpływ na nasze życie.

Skania
Skåne
Prowincja historyczna
Ilustracja
Okolice Svedali
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Szwecja

Kraj

Götaland

Powierzchnia

10 939 km²

Populacja (31.12.2016)
• liczba ludności


1 322 193[1]

• gęstość

120,9 os./km²

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa

Skania, Skonia (w językach duńskim i szwedzkim Skåne odsłuchaj) – historyczna kraina (lub prowincja, landskap) Szwecji, do traktatu z Roskilde w 1658 należąca do Danii. Położona jest na południu kraju nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Sund. Graniczy z krainami Halland, Smalandia i Blekinge. Skania połączona jest z duńską wyspą Zelandią mostem nad cieśniną Sund.

Terytorium krainy pokrywa się w zasadzie ze współczesnym (powstałym w 1997) regionem administracyjnym (län) Skania. Jedynie parafia Östra Karup, należąca do gminy Båstad w regionie Skania, leży w krainie Halland.

Jej powierzchnia wynosi około 11 tys. km², a zamieszkuje ją 1,32 mln osób (2016). Największym miastem (tätort) Skanii jest Malmö (301,7 tysiąca mieszkańców – 2015)[2].

Inne większe miasta (tätort) to[2]:

Najwyższym wzniesieniem Skanii jest Söderåsen – 212 m n.p.m. Największe jezioro tego regionu to Ivösjön. Znajdują się tu trzy parki narodowe: Dalby Söderskog, Söderåsen i Stenshuvud. Skania to kraina zamków. Wiele spośród ponad 200 znajdujących się tu zamków i dworów dostępnych jest dla zwiedzających.

W Skanii działa fundacja SSF (Stiftelsen Skånsk Framtid) w latach 1993–2011 działająca w ramach UNPO i w latach 1991–2013 w ramach FUEN.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne