Sneka

W dzisiejszym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Sneka. Od początków po dzisiejsze znaczenie, temat ten wzbudził zainteresowanie milionów ludzi na całym świecie. Przez lata Sneka udowodnił, że ma znaczący wpływ na różne aspekty społeczeństwa, kultury i życia codziennego. Poprzez wszechstronną analizę dokładnie zbadamy znaczenie Sneka w różnych kontekstach i jego pozycję w obecnym krajobrazie. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i poznania Sneka, która sprawi, że zaniemówisz.

Snekkar "Morąg" zrekonstruowany przez Marka Szablińskiego

Sneka (snekkar) – najmniejszy z langskipów; podstawowa jednostka flot wikingów; okręt o liczbie wioseł wynoszącej 30–40. Sneki posiadały jeden maszt o wysokości ok. 18 m, na którym podnoszono jeden duży, czworokątny rejowy żagiel o powierzchni ok. 130 m².

Przeciętna czterdziestowiosłowa sneka miała ok. 28 m długości, 5 m szerokości oraz zanurzenie ok. 1 m. Na dziobie sneki mocowano rzeźbę przedstawiającą głowę węża (stąd nazwa), prawdopodobnie w celu odstraszenia bóstw opiekujących się napadanymi miastami.

Przykładem sneki jest tzw. Łódź z Gokstad – okręt wykopany ok. 1880 roku z kurhanu pogrzebowego niedaleko miejscowości Oseberg.