Socjalistyczna Prowincja Autonomiczna Wojwodina

W tym artykule szczegółowo zbadamy Socjalistyczna Prowincja Autonomiczna Wojwodina, temat, który wzbudził zainteresowanie różnych sektorów i wywołał szeroką debatę w dzisiejszym społeczeństwie. Socjalistyczna Prowincja Autonomiczna Wojwodina znacząco wpłynął na różne aspekty naszego codziennego życia, a jego wpływ stał się w ostatnich latach coraz bardziej widoczny. Poprzez kompleksową analizę zbadamy wiele aspektów Socjalistyczna Prowincja Autonomiczna Wojwodina, od jego początków i historii po jego implikacje w dzisiejszym świecie. Dodatkowo sprawdzimy, jak Socjalistyczna Prowincja Autonomiczna Wojwodina ewoluował na przestrzeni czasu i jak wpłynął na różnych ludzi i społeczności na całym świecie. Temat ten ma dziś ogromne znaczenie, dlatego aby skutecznie się nim zająć, konieczne jest zrozumienie jego konsekwencji i wyzwań.

Socjalistyczna Autonomiczna Prowincja Wojwodina
Socijalistička Autonomna Pokrajina Vojvodina
Социјалистичка Аутономна Покрајина Војводина
prowincja
1944–1990
Państwo

 SR Serbii

Siedziba

Nowy Sad

Zarządzający

Jugoslav Kostić (ostatni)

Powierzchnia

21 506

Populacja (1991)
• liczba ludności


1 584 441

• gęstość

148,3

Strefa czasowa

UTC +1

Języki urzędowe

serbsko-chorwacki, węgierski, słowacki, rumuński, rusiński

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Socjalistyczna Autonomiczna Prowincja Wojwodina (serb.-chorw. Социјалистичка Аутономна Покрајина Војводина / Socijalistička Autonomna Pokrajina Vojvodina) – była prowincją autonomiczną wchodzącą w skład Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Stolica mieściła się w Nowym Sadzie. Prowincja graniczyła z SR Serbii, SR Chorwacji oraz SR Bośni i Hercegowiny wchodzącymi w skład Jugosławii, a także z Węgierską RL oraz SR Rumunii.

W 1945 utworzono Autonomiczną Prowincję Wojwodiny w składzie Socjalistycznej Republiki Serbii. Do 1963 roku oficjalnie nazwa to Autonomiczna Prowincja Wojwodina W 1974 konstytucja Jugosławii rozszerzyła znacząco autonomię Wojwodiny, przyznając jej m.in. prawo do własnego rządu. W sierpniu 1990 roku rząd serbski ograniczył autonomię do stanu sprzed 1974 r.

Przywódcy

Prezydenci

Prezydenci parlamentu (szefowie rządu)

Zobacz też