Spinakerbom

W dzisiejszym świecie Spinakerbom to temat, który staje się coraz bardziej istotny. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na środowisko, Spinakerbom jest aspektem, którego nie możemy zignorować. Przez lata budził duże zainteresowanie i wywoływał debaty na różnych obszarach. Dlatego w tym artykule szczegółowo zbadamy Spinakerbom, analizując jego różne aspekty i rolę w dzisiejszym świecie. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, społecznym czy globalnym, Spinakerbom ma znaczący wpływ, który zasługuje na pełne zrozumienie.

Laser II z postawionym spinakerem. Z przodu widoczny prostopadły do masztu spinakerbom.

Spinakerbom (spi-bom) – ruchome drzewce służące do mocowania nawietrznego rogu halsowego spinakera. Podczas żeglugi bez spinakera demontowany i przechowywany na pokładzie. Spinakerbom jest utrzymywany w płaszczyźnie pionowej przez topenantę, która służy do jego unoszenia, oraz przez obciągacz spinakerbomu, który służy do jego opuszczania.

Spinakerbom w czasie pracy jest jednym nokiem mocowany do okucia na maszcie, a drugim wpięty w bras spinakera. W zależności od realizacji spinakerbomu może on być symetryczny (posiadać identyczne okucia z obu stron) lub nie. Niesymetryczne spinakerbomy stosuje się głównie na małych łódkach regatowych (np. Latający Holender).

Zobacz też

Bibliografia

  • Jerzy W. Dziewulski: Wiadomości o jachtach żaglowych. Warszawa: Alma-Press, 2008, s. 355. ISBN 978-83-7020-358-0.