Sprawa tożsamości

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w temat Sprawa tożsamości, aspekt, który był przedmiotem dyskusji od dłuższego czasu. Sprawa tożsamości to temat, który wzbudził duże zainteresowanie zarówno wśród ekspertów, jak i fanów i jest kluczowy dla zrozumienia jego wpływu na różne aspekty współczesnego społeczeństwa. W tym artykule przeanalizujemy różne podejścia przyjęte w odniesieniu do Sprawa tożsamości, a także ich implikacje na poziomie osobistym, społecznym i globalnym. Dodatkowo przeanalizujemy niektóre z najnowszych badań na temat Sprawa tożsamości i omówimy możliwe implikacje na przyszłość. Ostatecznie ten artykuł ma na celu przedstawienie pełnego i zaktualizowanego spojrzenia na Sprawa tożsamości, aby zapewnić naszym czytelnikom głębsze zrozumienie tego bardzo istotnego tematu.

Sprawa tożsamości
A Case of Identity
Ilustracja
Mary Sutherland
Autor

Arthur Conan Doyle

Typ utworu

kryminał

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1891

poprzednia
Związek rudowłosych
następna
Tragedia w Boscombe Valley

Sprawa tożsamości (ang. A Case of Identity) – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a z serii przygód Sherlocka Holmesa, opublikowane po raz pierwszy w 1891 w „Strand Magazine” z rysunkami Sidneya Pageta, następnie w książce Przygody Sherlocka Holmesa w rok później.

Polski przekład nosił także tytuł: Przemyślne oszustwo.

Fabuła

Do mieszkania detektywa na Baker Street przybywa zaaferowana młoda kobieta przedstawiająca się jako Mary Sutherland. Prosi o odnalezienie jej narzeczonego. Jest ubrana elegancko, choć w sposób zdradzający roztargnienie. Z jej chaotycznej opowieści Holmes wnioskuje, że padła ofiarą oszustwa, ze strony kogoś, kto wykorzystał jej łatwowierność i krótki wzrok. Detektyw upewnia się w podejrzeniach zbadawszy pismo maszynowe w listach od narzeczonego, stanowiących jedyny ślad jaki po nim pozostał. Identyfikuje oszusta, co zataja przed klientką, nie chcąc ranić jej uczuć. Doradza pannie Mary, by zapomniała o narzeczonym, lecz ona wydaje się lekceważyć radę.

Na podstawie opowiadania powstało słuchowisko z 1966 r.[1]

Przypisy

Linki zewnętrzne