W tym artykule poruszona zostanie kwestia Srebrny Lew, która ma ogromne znaczenie w obecnym kontekście. Z różnych perspektyw zostanie przeanalizowane znaczenie i wpływ Srebrny Lew we współczesnym społeczeństwie. Podobnie zbadane zostaną różne aspekty związane z Srebrny Lew, aby zapewnić kompleksowy pogląd na ten temat. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu implikacje Srebrny Lew zostaną zbadane w różnych obszarach, od poziomu osobistego po poziom globalny. Dlatego też ten artykuł ma na celu przedstawienie kompletnej i zaktualizowanej wizji Srebrny Lew w celu wywołania wzbogacającej debaty i zachęcenia do krytycznej refleksji na ten temat.
Srebrny Lew (wł. Leone d’argento) – nagroda przyznawana w różnych kategoriach na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Przyznawana jest ona nieregularnie i w swojej historii była licznie modyfikowana. Do 1995 uchodziła za nagrodę dla filmu, który zajął drugie miejsce w konkursie głównym festiwalu (laureat pierwszego miejsca otrzymuje Złotego Lwa). W międzyczasie nagrody przyznawane były również za najlepszy debiut, film krótkometrażowy czy scenariusz. Obecnie regulamin festiwalu zaznacza, iż nagroda wędruje dla najlepszego reżysera danej edycji imprezy.
W latach 1953–1957 nagrodę przyznawano jako drugą nagrodę festiwalu − laureata wybierano pośród biorących udział w Konkursie Głównym o Złotego Lwa.
W latach 1983–1987 nagrodę przyznawano za najlepszy debiut reżyserski
W latach 1988–1994 nagrodę przyznawano filmowi lub kilku filmom nominowanym do Złotego Lwa
Srebrnego Lwa w tej kategorii przyznano tylko raz, nagrodą główną festiwalu w tej dziedzinie jest Złota Osella.