Stłumienie

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Stłumienie, badając jego pochodzenie, wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i jego znaczenie w różnych dziedzinach. Od swoich początków do chwili obecnej Stłumienie odegrał fundamentalną rolę w historii ludzkości, wpływając zarówno kulturowo, jak i technologicznie. Idąc tym tropem, szczegółowo przeanalizujemy jego ewolucję, implikacje i to, jak ukształtowało nasz sposób rozumienia świata. Ponadto zagłębimy się w możliwe przyszłe implikacje, oferując szeroką i złożoną wizję tego intrygującego zjawiska, które w dalszym ciągu przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie.

Stłumienie (niem. Unterdrückung, fr. répresion, ang. suppression); funkcjonuje także inne określenie – supresja.

Pojęcie pochodzące z języka psychoanalizy; jeden z mechanizmów obronnych. Oznacza ono świadome odwrócenie uwagi od pewnej – aktualnie świadomej – treści psychicznej, na skutek czego myśl ta staje się przedświadoma. Bezpośrednią motywacją stłumienia są opory moralne, których źródłem jest druga cenzura, której istnienie między świadomością a przedświadomością postulował Zygmunt Freud.

Przykład
W czasie rozmowy z drugą osobą przychodzi na myśl pewien drażliwy temat, który w luźny sposób łączy się z treścią dotychczasowej rozmowy. Jednakże stwierdzam, że treść nowego wątku będzie niestosowna w tej rozmowie, dlatego ją pomijam.

Zobacz też