Stadion lekkoatletyczny w Kielcach

W tym artykule omówiony zostanie wpływ Stadion lekkoatletyczny w Kielcach na różne aspekty dzisiejszego społeczeństwa. Od wpływu na gospodarkę po rolę w kulturze i edukacji, Stadion lekkoatletyczny w Kielcach okazał się tematem interesującym i istotnym dla szerokiego spektrum ludzi. Na przestrzeni dziejów Stadion lekkoatletyczny w Kielcach był przedmiotem debat i analiz, a dziś jego obecność nadal ma ogromne znaczenie w różnych obszarach. W tym artykule przyjrzymy się różnym wymiarom Stadion lekkoatletyczny w Kielcach i zbadamy, jak ukształtował on naszą współczesną rzeczywistość.

Stadion lekkoatletyczny w Kielcach
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Adres

ul. Drogosza 1,
25-093 Kielce

Data otwarcia

1989

Właściciel

MOSiR Kielce

Klub

KKL Kielce

Położenie na mapie Kielc
Mapa konturowa Kielc, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stadion lekkoatletyczny w Kielcach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Stadion lekkoatletyczny w Kielcach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stadion lekkoatletyczny w Kielcach”
Ziemia50°51′20″N 20°36′49″E/50,855556 20,613611

Stadion lekkoatletyczny w Kielcach – stadion lekkoatletyczny znajdujący się w Kielcach przy ul. Drogosza 1.

Stadion został wybudowany w 1989 roku na Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży[1]. W 1991 i 1993 roku odbyły się na nim mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce[2]. Również w 1993 roku obiekt gościł uczestników Memoriału Janusza Kusocińskiego – jednym z nich był rekordzista świata i Europy w skoku wzwyż, Szwed Patrik Sjöberg[3]. Na stadionie organizowane były także mistrzostwa Polski juniorów i młodzieżowców oraz Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego[1].

Obecnie ze stadionu korzysta Kielecki Klub Lekkoatletyczny, wcześniej byli to Budowlani Kielce. Obiekt gościł rozgrywki I oraz II ligi lekkoatletycznej z udziałem tych klubów[1]. W czerwcu 2002 roku przejęło go miasto Kielce[4], zaś w latach 2003–2004 został wyremontowany[1]. W 2013 r. zmodernizowano trybuny stadionu i miejsce plastikowych ławek zostało zamontowanych 5000 krzesełek.

3 czerwca 1991 roku w kole do rzutu dyskiem wylądował helikopter z papieżem Janem Pawłem II, który odwiedził Kielce podczas swojej IV Podróży Apostolskiej do Polski. 1 czerwca 2011, dwa dni przed dwudziestą rocznicą tego wydarzenia, przy wjeździe na stadion został odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą wizytę[5].

Od maja 2022 do lutego 2023 roku miał miejsce kolejny remont stadionu. Koszt inwestycji wyniósł 7,5 mln zł[6][7].

Stadion znajduje się w północnej części Stadionu Leśnego, niedaleko Hali Legionów i stadionu Korony Kielce.

Przypisy

Linki zewnętrzne