Stan wody

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Stan wody, temacie, który cieszy się dużym zainteresowaniem w ostatnich latach. Stan wody to temat, który dotyka dużej liczby osób na całym świecie, dlatego ważne jest, aby znać wszystkie aspekty z nim związane. W tym artykule zbadamy różne aspekty Stan wody, od jego historii i ewolucji, po dzisiejsze implikacje. Ponadto omówimy różne perspektywy i opinie na temat Stan wody, aby zaoferować kompleksowe spojrzenie na ten temat. Dołącz do nas w tej podróży polegającej na odkrywaniu i poznawaniu Stan wody.

Wodowskaz na Wiśle (Warszawa)

Stan wody – wzniesienie zwierciadła wody w cieku ponad umowny poziom odniesienia (co nie jest równoznaczne z głębokością cieku). Należy rozróżnić pojęcia stan wody i poziom wody. Są to te same wielkości fizyczne, jednak podawane względem różnych odniesień. Poziomy terenu liczymy od przyjętego poziomu morza, dlatego wysokość na której znajdują się obiekty na Ziemi wyrażamy w metrach nad poziomem morza. W Polsce sieć wodowskazowa odniesiona jest obecnie do poziomu morza w Kronsztadzie w Rosji.

Dla uproszczenia zapisu wzniesienie zwierciadła wody liczymy od ustalonego „zera” wodowskazu. Taki pomiar nazywamy stanem wody, w odróżnieniu od poziomów liczonych względem przyjętego zera niwelacji. W praktyce zera ustalane są poniżej najniższego stanu wody w celu uniknięcia wartości ujemnych wynikających z możliwej erozji dennej pogłębiającej dno np. rzeki. Rzędna zera każdego wodowskazu określona jest w odniesieniu do państwowej sieci niwelacyjnej, dlatego też mając tę informację jesteśmy w stanie wyznaczyć poziom wody.

Na podstawie wieloletnich pomiarów można określić charakterystyczny rozkład stanów wody dla danej rzeki w danym miejscu. Wyznacza się wówczas następujące strefy stanów wody:

  • strefę stanów niskich,
  • strefę stanów średnich,
  • strefę stanów wysokich,
  • stan ostrzegawczy,
  • stan alarmowy.


Linki zewnętrzne