Stanisław Jan Strąbski

Dzisiaj porozmawiamy o Stanisław Jan Strąbski, temacie, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Stanisław Jan Strąbski to fascynujący temat, który wywołał wielką debatę w dzisiejszym społeczeństwie. Od wpływu na historię po dzisiejsze znaczenie Stanisław Jan Strąbski wywołał niekończące się pytania i refleksje. W tym artykule zbadamy różne aspekty Stanisław Jan Strąbski, od jego początków po możliwe konsekwencje w przyszłości. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w tej dziedzinie, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten artykuł jest dla Ciebie. Przygotuj się więc na zanurzenie się w ekscytującym świecie Stanisław Jan Strąbski i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania.

Grób Stanisława Jana Strąbskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Stanisław Jan Strąbski (ur. 24 kwietnia 1813 w Białaczowie, zm. 24 sierpnia 1857) – polski drukarz.

Życiorys

Pierwsze lata w zawodzie spędził w warszawskiej drukarni A. Gałęzowskiego, gdzie od 1832 roku piastował stanowisko kierownika.

W 1843 roku założył własną, pierwszą przemysłową drukarnię w Polsce, zatrudniając 80 pracowników. Drukarnia wyposażona była w prasy żelazne i maszyny pospieszne. Obok drukarni powstała pracownia drzeworytnicza. Wydawane pozycje odznaczały się bogatą szatą graficzną. Spod pras wychodziły m.in. nuty, Roczniki Gospodarstwa Krajowego, miesięcznik Biblioteka Warszawska oraz Album warszawski, za który w 1845 roku otrzymał pierwszą nagrodę na Wystawie Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorem albumu był Kazimierz Władysław Wóycicki. Dzieło składało się z artykułów 24 autorów, ozdobione było pięcioma drzeworytami autorstwa grafika Wincentego Smokowskiego[1].

Strąbski był przewodniczącym Zgromadzenia Drukarzy Warszawskich. W 1848 roku sprzedał drukarnię Szustrowi, a w 1854 roku przeszła ona w ręce Szmula Zajdencejga.

Przypisy

  1. Album został wydany w nakładzie 500 egzemplarzy i w chwili wydania kosztował 25 zł, zob. Kurier Warszawski z 21 czerwca 1845. .

Bibliografia

  • Barbara Bieńkowska: Książka na przestrzeni dziejów. Warszawa: Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej im. Heleny Radlińskiej, 2005. ISBN 83-88581-21-X.