W dzisiejszym świecie Stefania Grodzieńska to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki po kulturę popularną, Stefania Grodzieńska przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Z biegiem czasu Stefania Grodzieńska stał się zjawiskiem globalnym, które wywołało debatę, kontrowersje, a w niektórych przypadkach gorliwą rzeszę zwolenników. Wraz z rozwojem XXI wieku Stefania Grodzieńska nadal pozostaje tematem zainteresowania, a jego wpływ znajduje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki ludzie wchodzą w interakcje, informują się i łączą się ze sobą. W tym artykule zbadamy wpływ Stefania Grodzieńska na dzisiejsze społeczeństwo i przeanalizujemy jego znaczenie we współczesnym świecie.
![]() Stefania Grodzieńska (2003) | |
Data i miejsce urodzenia |
2 września 1914 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
28 kwietnia 2010 |
Zawód | |
Współmałżonek | |
Lata aktywności |
1933–2010 |
Odznaczenia | |
![]() ![]() ![]() |
Stefania Nina Grodzieńska-Jurandot (ur. 2 września 1914 w Łodzi, zm. 28 kwietnia 2010 w Konstancinie-Jeziornie) – polska pisarka, aktorka estradowa i teatralna, satyryczka.
Pochodziła z rodziny żydowskiej[1][2]. Jej matka, Eleonora Ney, studiowała prawo na Uniwersytecie Genewskim, gdzie poślubiła swojego wykładowcę filozofii prawa, Michaela Grodensky'ego, jednak rozstała się z nim krótko przed narodzinami córki[3]. Grodzieńska poznała ojca dopiero w dorosłym życiu podczas pobytu w Genewie[3].
Stefania urodziła się w Łodzi, dwa tygodnie później matka zabrała ją do Warszawy[3]. Przez kolejne lata mieszkała z matką i ojczymem Litwinem Miszą[4] w Rosji (w Moskwie) i Niemczech, a od 1923 była wychowywana przez dziadków (Franciszkę i Maksa) w Łodzi[5][6], gdzie uczyła się w Gimnazjum Żeńskim Janiny Pryssewiczówny[5] i uczęszczała na lekcje baletu w Szkole Tańca Artystycznego Ireny Prusickiej[4][7][8]. W wieku 16 lat przeniosła się do Warszawy, gdzie kontynuowała naukę w szkole Ireny Prusieckiej, zdobyła wykształcenie baletowe, następnie rozpoczęła pracę jako tzw. girlsa - tancerka rewiowa. Występowała w w teatrzyku „Bodega”, teatrzyku „Cyganeria” i Teatrze Kameralnym, w 1937 otrzymała angaż do zespołu Cyrulika Warszawskiego[4].
Po wybuchu II wojny światowej, na początku okupacji niemieckiej, pod zmienionym i wpisanym w kenkartę nazwiskiem: Stefania Grabowska, pracowała jako: zielarka w podwarszawskich Morach, pomoc fryzjerska, niania u Państwa Rubików na Saskiej Kępie, pomoc u sołtysa wsi Dobrzyniec k. Otwocka przy moczeniu lnu, wożąca rąbankę z Karczewa, sprzątaczka o raz robiła na drutach i szydełku sweterki, czapki, szale, rękawiczki i skarpety. Jesienią 1940 wraz z mężem Jerzym Jurandotem zmuszeni byli do zamieszkania w getcie warszawskim[5]. Tam Stefania występowała w teatrze Femina[9], którego dyrektorem artystycznym i literackim był Jerzy Jurandot. W sierpniu 1942, podczas Wielkiej Akcji deportacyjnej, przedostali się na tzw. aryjską stronę. Zamieszkali najpierw u Janiny Wojciechowskiej przy ul. Filtrowej 68/33, a następnie u Zofii i Gabriela Kijkowskich w podwarszawskiej miejscowości Gołąbki. Od marca 1944 prawie do wybuchu powstania warszawskiego ukrywali się w mieszkaniu Heleny Niemyskiej[10] przy ulicy Filtrowej 77[11]. W tym okresie pisała wiersze pod nazwiskiem panieńskim matki (Ney), które zostały wydane w 1949 przez Państwowy Instytut Wydawniczy w zbiorze Dzieci getta[12].
Przed zakończeniem wojny znalazła się w Lublinie, gdzie w latach 1944–1945 była pierwszą po wojnie spikerką Polskiego Radia. Od 1945 przebywała z mężem w Łodzi, gdzie pracę rozpoczął Teatr Syrena, który potem przeniósł się do Warszawy[13]. Przez kilka lat pracowała w Polskim Radiu, a przez kilkanaście lat – w redakcji rozrywki Telewizji Polskiej.
Była felietonistką „Szpilek”, poza tym pisała monologi i skecze, a jej teksty wykonywali m.in. Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Loda Halama, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela i Irena Kwiatkowska.
Zmarła po krótkiej chorobie 28 kwietnia 2010 w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie[14]. Została pochowana 4 maja 2010 na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie[15] (kwatera B37-1-7)[16].
Dwukrotnie zamężna. Pierwszym mężem był Adam, student prawa, który w 1936 zmarł na gruźlicę[5]. Od 1937 była żoną Jerzego Jurandota, poety, dramaturga, satyryka i autora tekstów piosenek[17]. Miała z nim córkę Joannę Jurandot-Nawrocką (1946–2016), asystentkę reżysera, realizatorkę telewizyjną i publicystkę.
Zbiory felietonów:
Książki biograficzne:
Źródło:[22].
W 2011 premierę w Teatrze Ateneum w Warszawie miał spektakl Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej (reż. Grażyna Barszczewska), powstały na podstawie tekstów artystki i Jerzego Jurandota[23][24].
W Alei Gwiazd Satyrykonu na głównym deptaku Legnicy (ul. Najświętszej Marii Panny) umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą Stefanii Grodzieńskiej.
W 2024 roku jej imieniem nazwano pasaż między ulicami Chocimską i Puławską w Warszawie[25].