Stosunek (matematyka)

Dziś Stosunek (matematyka) jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu w różnych obszarach społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o dziedzinę naukową, społeczną, kulturową czy technologiczną, Stosunek (matematyka) przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów. Wpływ, jaki Stosunek (matematyka) ma na nasze życie, jest niezaprzeczalny, a jego badanie i zrozumienie staje się coraz bardziej istotne w stale rozwijającym się świecie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze zmienną Stosunek (matematyka), analizując jej znaczenie, implikacje i znaczenie w bieżącym kontekście. Niezależnie od tego, czy mówimy o osobie, koncepcji, kluczowej dacie czy zjawisku natury, Stosunek (matematyka) to temat, który zasługuje na dogłębne zgłębienie, aby zrozumieć jego prawdziwy zakres.

Stosunekilorazowe odniesienie jednej wartości do drugiej, które ma na celu wskazanie tożsamości lub względnej różnicy rozmiarów dwóch wielkości.

Zapisywany jest w postaci ułamka[1] lub przy użyciu znaku dzielenia; innym sposobem jest zapis procentowy, w którym daną wielkość odnosi się do stu (łac. per centum, „na sto”). Stosuje się też inne sposoby zapisu bezwymiarowego stosunku dwóch wielkości.

Stosunek jest częścią proporcji.

Przykłady

Jeśli z ośmiu kwiatów pięć jest czerwonych a trzy białe, to stosunek kwiatów czerwonych do białych ma się jak pięć do trzech, zapisywane 5 : 3.

lub

W przypadku sześciu kawałków ciasta przeznaczonych dla trzech osób stosunek pierwszych do drugich wynosi 6 do 3, co zapisuje się 6 : 3. Stosunek ten jest równy stosunkowi dwa do jednego, 2 : 1, co oznacza, że dwa kawałki ciasta przypadają na jedną osobę. Równoważność stosunków 6 : 3 oraz 2 : 1 wynika z ich proporcjonalności, tj. istnienia proporcji między tymi stosunkami.

lub

Można też rozpatrywać stosunek trzech osób do sześciu kawałków ciasta, który wynosi 3 : 6. Stosunek ten jest równy stosunkowi 1 : 2 i może oznaczać, że jedna osoba przypada na dwa kawałki ciasta. Stosunek ten jest odwrotnie proporcjonalny do poprzedniego, tzn. jest równoważny stosunkowi z wartościami zamienionymi miejscami.

Stosunki częstotliwości dźwięków (wyższego do niższego) w interwałach czystych: oktawie, kwincie, kwarcie wynoszą kolejno 2 : 1, 3 : 2 oraz 4 : 3.

Przypisy

Linki zewnętrzne