Strzałka mała

W tym artykule temat Strzałka mała zostanie omówiony z szerokiej i szczegółowej perspektywy, w celu zaoferowania czytelnikowi pełnej i aktualnej wizji tego interesującego tematu. Przeanalizowane zostaną różne aspekty związane ze Strzałka mała, w tym jego pochodzenie, ewolucja, obecny wpływ i możliwe perspektywy na przyszłość. Podobnie zostaną zaprezentowane różne punkty widzenia i opinie ekspertów w tej dziedzinie, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję Strzałka mała. Ponadto zaprezentowane zostaną studia przypadków i konkretne przykłady ilustrujące trafność i znaczenie Strzałka mała w różnych kontekstach. Poprzez ten artykuł chcemy zapewnić czytelnikowi pełne zrozumienie Strzałka mała, aby mógł pogłębić swoją wiedzę i uzyskać szeroką i szczegółową wizję tego interesującego tematu.

Strzałka mała[1]
Parasagitta setosa[2]
(J. Müller), 1847
Ilustracja
Semibalanus balanoides (1), Syngnathus acus (2-3) i Sagitta setosa (4-5)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

Chaetognatha

Gromada

Sagittoidea

Rząd

Aphragmophora

Rodzina

Sagittidae

Rodzaj

Sagitta

Gatunek

Parasagitta setosa

Synonimy

Strzałka mała (Parasagitta setosa) – gatunek morskiego bezkręgowca z rodzaju strzałek. Ma 7-9 par szczecin szczękowych; od pokrewnej strzałki bałtyckiej różni się mniejszymi rozmiarami, dłuższym ogonem (16-20% długości ciała) oraz rurkowatym (bezkieszonkowym) przewodem pokarmowym. Długość ciała do 1-1,4 cm. Gatunek nerytyczny, w Bałtyku żyje głównie w wodach przypowierzchniowych. Zamieszkuje północno-wschodni Atlantyk oraz Morze Śródziemne. W Morzu Bałtyckim pojawia się okresowo, wraz z jesienno-zimowymi wlewami bardziej słonych wód, często tylko w Basenie Arkońskim - i ginie zwykle w ciągu pół roku.[4]

Przypisy

  1. Sagitta setosa J. Müller, 1847. World Register of Marine Species. (ang.)
  2. Parasagitta setosa, Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  3. Parasagitta setosa (Müller, 1847). World Register of Marine Species. (ang.)
  4. Ludwik Żmudziński: Świat zwierzęcy Bałtyku. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1990, s. 136-137. ISBN 83-02-02374-4.

Linki zewnętrzne