Suchy Groń (Gorce)

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Suchy Groń (Gorce), odnosząc się do jego różnych aspektów, znaczenia w dzisiejszym społeczeństwie i znaczenia w historii. Zbadamy jego wpływ w różnych obszarach, od polityki i ekonomii po kulturę i technologię. Suchy Groń (Gorce) to motyw, który nie tylko pozwala nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat, ale także zaprasza do refleksji nad naszą w nim rolą i kwestionowania naszych przekonań i przekonań. Poprzez wyczerpującą analizę staramy się rzucić światło na temat, który jest nie tylko przedmiotem zainteresowania akademickiego, ale może również mieć głębokie konsekwencje dla naszego codziennego życia.

Suchy Groń
Ilustracja
Widok na Suchy Groń z polany Starmaszki
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

1043 m n.p.m.

Położenie na mapie Gorców
Mapa konturowa Gorców, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Suchy Groń”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Suchy Groń”
Ziemia49°33′59,9″N 20°06′04,5″E/49,566639 20,101250

Suchy Groń (1043 m)[1] – niewybitny szczyt w Gorcach. Znajduje się na krótkim grzbiecie odbiegającym od Turbacza w północno-zachodnim kierunku. Na suchym Groniu grzbiet ten rozdwaja się na dwa ramiona; zachodnie ze szczytem Czarne Błota i wschodnie z grzbietem Suchy Groń. Pomiędzy nimi spływa potok Pociepnica. Wschodni i północny stok Suchego Gronia opada do potoku Turbacz[2].

Suchy Groń jest całkowicie porośnięty lasem, tylko na grzbiecie łączącym go z Czołem Turbacza znajduje się widokowa Średnie[2]. Dawniej Suchy Groń wchodził w skład rezerwatu Turbacz utworzonego w 1927 r. w prywatnej własności hr. Ludwika Wodzickiego, jeszcze przed powstaniem Gorczańskiego Parku Narodowego. Dzięki temu ostał się tutaj drzewostan z bardzo starymi okazami buków i jodeł[3].

Suchy Groń znajduje się w granicach wsi Poręba Wielka w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Niedźwiedź[2].

Szlaki turystyki pieszej

szlak turystyczny niebieski Hucisko (parking) – Oberówka – Suchy Groń – Średnie – Czoło Turbacza – Turbacz. Suma podejść ok. 650 m, czas przejścia około 2 godz. 30 min, ↓ 2 godz.[4]

Przypisy

  1. Geoportal. Mapa topograficzna 1:10 000 .
  2. a b c Geoportal. Mapa lotnicza .
  3. M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  4. Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.