Switbert (misjonarz)

W dzisiejszym świecie Switbert (misjonarz) odgrywa istotną rolę w codziennym życiu ludzi. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ na kulturę popularną, wpływ na społeczeństwo, czy też znaczenie w branży zawodowej, Switbert (misjonarz) jest tematem, który nie pozostaje niezauważony. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Switbert (misjonarz), od jego pochodzenia i ewolucji po jego znaczenie w dzisiejszym świecie. Poprzez analizę różnych perspektyw i konkretnych przykładów będziemy starali się zrozumieć prawdziwe znaczenie Switbert (misjonarz) w naszym codziennym życiu.

Święty
Switbert OSB
Ilustracja
Rycina przedstawiająca św. Switberta.
Data i miejsce śmierci

1 marca 713
w Kaiserswerth

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

1 marca

Switbert, Suitbert z Kaiserswerth, Suidbert, Suitbertus, Swithbert (ur. ? w Northumberland, zm. 1 marca 713 w Kaiserswerth) – święty katolicki, biskup, benedyktyn nazywany „apostołem Fryzów”.

Pochodzący z Anglii biskup Fryzji. Prowadził działalność ewangelizacyjną wraz ze św. Wilibrordem od ok. 690 roku. W dwa lata później, w 692 roku kiedy Wilibrord opuścił misję, udając się do Rzymu św. Wilfryd z Yorku wyświęcił go na biskupa. Później Switbert prowadził apostolat w południowej Westfalii wśród Brukterów. Wobec grożącej anglosaskiemu biskupowi agresji ze strony Sasów, Pepin i Plektruda podarowali mu wyspę leżącą w dolnym biegu Renu. Switbert założył na otrzymanej wysepce, nazwanej później Kaiserswerth, klasztor benedyktyński. Zmarł w marcu 713 roku w tymże miejscu.

Kościół pod wezwaniem Świętego Switberta w dzielnicy Düsseldorfu Kaiserswerth.

Jego wspomnienie obchodzone jest w dzienną rocznicę śmierci.

Zobacz też

 Osobny artykuł: Fryzowie.
 Osobny artykuł: wstawiennictwo świętych.

Bibliografia

Linki zewnętrzne