W dzisiejszym świecie Szczęki (anatomia) to kwestia, która zyskała duże znaczenie w społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Szczęki (anatomia) stał się przedmiotem zainteresowania wielu osób z różnych dziedzin. Niezależnie od tego, czy jest to poziom osobisty, zawodowy, polityczny czy kulturowy, Szczęki (anatomia) wywołał debaty i dyskusje na całym świecie. W tym artykule dogłębnie zgłębimy temat Szczęki (anatomia), analizując jego różne aspekty i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dodatkowo sprawdzimy, jak Szczęki (anatomia) ewoluował na przestrzeni czasu oraz jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą w przyszłości.
Szczęki – terminem tym określa się wszelkie mocne, zaciskające się narządy w obrębie otworu gębowego, przed nim, albo otaczające go, przystosowane do chwytania i rozdrabniania pokarmu.
Szczęki bezkręgowców mają bardzo różną budowę i nie wykazują homologii. W aparacie gębowym owadów para szczęk z głaszczkami wchodzi w skład odnóży głowowych przystosowanych do pobierania pokarmu wraz z wargą górną, parą żuwaczek oraz wargą dolną z głaszczkami.
U kręgowców szczęki to kości lub elementy chrzęstne stanowiące podstawowy składnik trzewioczaszki, które powstały na podłożu łuku żuchwowego obudowując jamę ustną, siedlisko zębów. U ssaków szczęki są złożone z parzystej kości szczękowej, międzyszczękowej oraz żuchwy.
U człowieka kość szczękowa nie łączy się z żuchwą, gdyż ta ostatnia łączy się za pomocą stawu skroniowo-żuchwowego z kością skroniową[1].