W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Szpecle, temat, który na przestrzeni dziejów wzbudził zainteresowanie wielu ludzi. Szpecle był przedmiotem debat i badań w różnych dziedzinach, od psychologii po naukę, w tym historię i kulturę. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Szpecle, od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy i teorie, które pojawiły się wokół Szpecle, a także implikacje, jakie ma to na nasze codzienne życie. Przygotuj się na wejście do ekscytującego świata Szpecle i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania!
Szpecle (j. niem. Spätzle ; od Spatz[1] = „wróbel”) – rodzaj klusek kładzionych[2]; potrawa mączna wywodząca się z obszaru historycznej Szwabii a więc z terenów dzisiejszej południowej Badenii-Wirtembergii, południowozachodniej Bawarii, wschodniej Szwajcarii oraz z Alzacji (Francja)[1]. W Szwajcarii nazywane też Spätzli, na Węgrzech znane są jako nokedli[1]. Jadane są też w Austrii oraz we Włoszech w regionie Trydent-Górna Adyga[1].
Spätzle przygotowuje się z mąki, mleka lub wody i jajek[1][2]. Zagniecione ciasto zrzuca się do gotującej wody przeciskając je przez specjalną praskę albo przecierając je przez sito (durszlak), łyżkę cedzakową, specjalną tarkę (przecierak), zwykłą tarkę z odpowiednio dużymi okami etc.[1][2]. Otwory powinny mieć średnicę ok ¼ cala[1]. Inna metoda polega na zrzucaniu porcji ciasta ze specjalnie wyprofilowanej deski za pomocą szpatułki lub noża[1]. Wykładając ciasto łyżką można otrzymać kształty przypominające nieco gnocchi lub malutkie placuszki[1] – w Austrii ta wersja znana jest jako Nockerln (lub Nocken).
Najkrótsze kluski tradycyjnie wytwarza się „ręcznie”[1], tzn. bez użycia praski[3]: przykładem są zaokrąglone Knöpfle[1] (Knöpfli[4]), nazywane tak od niemieckiego słowa Knopf oznaczającego dosłownie guzik lub gałkę. Knöpfle przygotowuje się zwykle przy pomocy specjalnego sita[4][3]. Przypominają wtedy kształtem haluški.
Spätzle po ugotowaniu mają lekko gumowatą konsystencję[1]. Są zazwyczaj dość krótkie, o nieregularnych kształtach[1].
Ugotowane Spätzle tradycyjnie podsmaża się na maśle[1]. Podaje się jako dodatek do mięs w sosach[2], albo też jako osobne danie: z boczkiem[2], ze skwarkami i duszoną cebulą[2], z bułką tartą[1], z żółtymi serami[2] (Käsespätzle), itp. Na Węgrzech podawane są do gulaszu lub paprykarza z kurczaka (paprikás csirke)[1]. Czasem Spätzle podaje się na słodko.
Czasem dodaje się do ciasta ziemniaki (Kartoffelspätzle).