Obecnie Sztaksel to temat, który zyskał szczególne znaczenie w społeczeństwie. Od lat budzi duże zainteresowanie w różnych obszarach, od polityki po technologię, w tym kulturę i naukę. Sztaksel wywarł głęboki wpływ na życie ludzi, ich przekonania i działania. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane z Sztaksel i jego wpływem na naszą obecną sytuację. Od jego powstania po możliwe przyszłe konsekwencje, Sztaksel to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym i który zasługuje na dogłębną analizę.
Sztaksel – rodzaj żagla, przeważnie w kształcie trójkątnym, rozpinanego na sztagu jednostki pływającej. Zazwyczaj sztaksle nie posiadają własnych drzewc. Dzielą się na przednie bądź przymasztowe.
Podstawowymi elementami budowy sztaksla są trzy liki oraz trzy rogi w miejscu ich zbiegu:
Sztaksle przednie noszą nazwy własne. W przypadku sztaksli międzymasztowych nazewnictwo następuje według reguły: nazwa masztu lub jego części, z której schodzi żagiel + "sztaksel" np. grotsztaksel. Występują odstępstwa od tej reguły (szczególnie na mniejszych jednostkach) np. apsel, krojcsztaksel.
Czasami wszystkie sztaksle przednie nazywa się zbiorczo kliwrami, a wtedy skrótowo sztakslami nazywa się ogół sztaksli międzymasztowych.
To sztaksle wiszące przed przednim masztem, na sztagach schodzących w dół do dziobowej części pokładu lub do poszczególnych części bukszprytu. Liczba sztaksli dochodzi zazwyczaj do czterech, ale w skrajnych przypadkach może wynosić nawet sześć. Sztaksle przednie noszą jednostki wszystkich typów, a więc zarówno te zaopatrzone w ożaglowanie rejowe, jak i te z ożaglowaniem mieszanym lub wyłącznie skośnym. Do tej grupy można zaliczyć:
Gdy występuje wszystkie sześć sztaksli przednich, to mają one następującą kolejność: 1-latacz, 2-bomkliwer, 3-kliwer, 4-fokstensztaksel, 5-foksztaksel, 6-sztafok.
To sztaksle wiszące na sztagach następnych masztów, stosowane głównie przy ożaglowaniu rejowym lub skośnym sztakslowym (szkuner sztaksolwy, kecz sztakslowy). Ich nazwy pochodzą od nazw poszczególnych fragmentów masztu. Na masztach rejowych może występować do czterech sztaksli międzymasztowych, zaś na masztach ożaglowania skośnego wystarczają trzy. Licząc od góry, są to:
![]() horyzontalne |
![]() biradialne |
![]() triradialne |
![]() w gwiazdę |