Szyk okrętów

W tym artykule zajmiemy się tematem Szyk okrętów z różnych perspektyw, aby zapewnić kompleksowe spojrzenie na ten temat. Przeanalizujemy jego wpływ na obecne społeczeństwo, możliwe implikacje na przyszłość, a także poznamy różne opinie i stanowiska w tej sprawie. Szyk okrętów jest dziś tematem niezwykle aktualnym, który wywołał duże zainteresowanie i debatę, dlatego uważamy za stosowne poświęcić tę przestrzeń dyskusji i refleksji na ten temat.

Szyk prosty, marszowy – torowy
Brytyjskie i duńskie okręty w szyku liniowym podczas Bitwy pod Kopenhagą (1801)

Szyk okrętów – uporządkowane rozmieszczenie okrętów względem okrętu kierunkowego zapewniające dogodność wspólnego manewrowania podczas wykonywania zadań bojowych.

Rodzaje szyków

Ze względu na rozmieszczenie okrętów wyróżnia się:

Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się:

Uwagi

  1. Szyk torowy dwiema lub trzema kolumnami to dwie lub trzy pojedyncze kolumny okrętów płynących obok siebie w równoległych szykach torowych.
  2. Szyk czołowy podwójny lub potrójny to dwa lub trzy czołowe szyki proste znajdujące się jeden za drugim.
  3. Szyk klina polega na tym, że okręty rozmieszczone są na ramionach kąta, w którego wierzchołku znajduje się okręt prowadzący.
  4. W szyku rombu okręt prowadzący znajduje się w wierzchołku rombu, a kolejne okręty z jego prawej i lewej burty oraz za rufą. Jeśli w szyku jest więcej niż cztery okręty, to pozostałe powinny tworzyć drugi romb za czwartym okrętem.
  5. W szyku okrężnym okrętom wyznacza się pozycje wokół środka szyku poprzez podanie namiaru lub sektora namiarów rzeczywistych ze środka szyku oraz odległości lub sektora odległości. Centrum ugrupowania w stosunku do którego jednostki są rozmieszczane na pozycjach, zwykle oznaczony jest jako pozycja QQ lub pozycja ZZ.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne