W dzisiejszym świecie Szymon Rundstein stał się tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w różnych obszarach społeczeństwa. Od sfery naukowej po polityczną, Szymon Rundstein przykuł uwagę badaczy, naukowców, liderów i ogólnie obywateli, wywołując intensywną debatę i analizę na temat jego implikacji i reperkusji. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty i perspektywy Szymon Rundstein, badając jego wpływ dzisiaj i możliwe prognozy na przyszłość. Od jego powstania do ewolucji, w tym jego wpływu na teraźniejszość, zagłębimy się w pełną i wyczerpującą analizę Szymon Rundstein, odnosząc się do jego pozytywnych, negatywnych i kontrowersyjnych aspektów.
Data i miejsce urodzenia |
24 listopada 1876 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
sierpień 1942 |
Zawód, zajęcie |
prawnik, adwokat, profesor |
Odznaczenia | |
![]() |
Szymon Rundstein (ur. 19 lub 24 listopada[1] 1876 w Warszawie, zm. w sierpniu 1942 w obozie zagłady w Treblince)[2] – polski prawnik, teoretyk i filozof prawa, znawca prawa cywilnego, prawa handlowego oraz prawa międzynarodowego, współtwórca polskiego prawa traktatowego, adwokat, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Berlińskiego i profesor Wolnej Wszechnicy Polskiej, specjalista w zakresie prawa międzynarodowego. Wysoki urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Syn Markusa (Majera) Rundsteina (1851-1923)[1], ławnika Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy[2] i Amelii z Wyszogrodów[3]. Urodził się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Miał młodszą siostrę Zofię (1879-1940), żonę Aleksandra Fryszmana (1874-1939), warszawskiego lekarza (szerzej w artykule A. Redzika[1]).
W 1894 r. siedmioklasowe rosyjskie II Rządowe Gimnazjum Filologiczne, które mieściło się w gmachu przy Nowolipkach 11[1]. W latach 1894–1898 odbył studia na Wydziale Prawa Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył je z najwyższym wyróżnieniem. Następnie studiował na uniwersytecie w Heidelbergu, gdzie w 1900 r. uzyskał stopień naukowy doktora praw[1]. Następnie wyjechał do Berlina, gdzie pracował na uniwersytecie pod kierunkiem znanego niemieckiego profesora prawa Josefa Kohlera (1849-1919). Adam Redzik wskazuje, że:
"w 1902 r. Rundstein zdradzał jednak już znudzenie niemieckim mistrzem. W recenzji jednego z ważniejszych dzieł Kohlera (Einführung in die Rechtswissenschaft (Lipsk 1902), którą opublikował na łamach „Gazety Sądowej Warszawskiej” (nr 11, s. 140-141, nr 13, s. 170-171) zarzucił Kohlerowi, że jego dzieło dla teorii prawa niewiele wnosi i stwierdził, że niemiecki profesor powtarza „ogólniki przeżute”. Przeciwstawił mu polskiego uczonego wykładającego w Petersburgu – Leona Petrażyckiego, którego nowatorskie poglądy zyskiwały coraz większą popularność w świecie nauki. Nie bezkrytycznie wskazywał, że – w przeciwieństwie do Kohlera – Petrażycki miał zapędy „fantazyjne i buńczuczno śmiałe”, co powodowało, że można było z nimi polemizować i „stanąć do walki”"[1].
W 1904 r. urodził mu się syn Jerzy[1]. W 1906 powrócił do Warszawy. Został adwokatem. Zaangażował się w twrzenie zrębów polskiej państwowości[1].
W 1913 był wraz z Karolem Lutostańskim, Stanisławem Posnerem i Zygmuntem Nagórskim współzałożycielem czasopisma „Themis Polska” (latach 1913–1915 pełnił funkcję jego redaktora naczelnego)[2].
Był syjonistą oraz działaczem na rzecz niepodległości Polski. W październiku 1917 został zatrudniony w Departamencie Politycznym Tymczasowej Rady Stanu.
W trakcie wojny polsko-bolszewickiej był delegatem na rozmowy do Mińska (1920 r.), a następnie do Rygi (1921 r.)[1]. Zabiegał o zwrot polskich dzieł kultury z Rosji[1]. Szymon Rundstein był współautorem, a wg niektórych autorem polskiej ustawy o obywatelskie z 1920 r., za co spotykała go poważna krytyka ze strony organizacji żydowskich[1].
Od 1918 do 1926 w charakterze radcy był naczelnikiem Wydziału Prawnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Był negocjatorem polskim w rokowaniach z innymi państwami (należał do grupy negocjacyjnej przy Traktacie Wersalskim i Traktacie Ryskim). Po 1926 działał jako „kontraktowy iuris consultus”[2]
W latach 1923–1939 był członkiem Komisji do Stopniowej Kodyfikacji Prawa Międzynarodowego Ligi Narodów[4].
Od 1927 był profesorem prawa międzynarodowego w Wolnej Wszechnicy Polskiej i kierownikiem Katedry Prawa Międzynarodowego. W 1928 i 1933 r. prowadził wykłady w elitarnej Akademii Prawa Międzynarodowego w Hadze[2][1].
Działał w Towarzystwie Prawniczym w Warszawie, Towarzystwie Naukowym Warszawskim oraz w Polskim Oddziale Towarzystwa Prawa Międzynarodowego. Publikował w „Gazecie Sądowej Warszawskiej”, „Orzecznictwie Sądów Polskich”, „Palestrze”, „Przeglądzie Prawa Handlowego”[2].
Był współtwórcą MSZ, a wraz z Julianem Makowskim byli w okresie II RP głównymi twórcami polskiego prawa i praktyki traktatowej[1]. Miał ogromne zasługo w pracach nad kodyfikowaniem prawa międzynarodowego. W literaturze podnosi się, że dzięki Rundsteinowi Polska była „w awangardzie krajów europejskich w odniesieniu do regulacji bezpaństwowości” (Dorota Pudzianowska)[1].
Był rzecznikiem Polski w słynnym sporze z Niemcami o rozumiecie treści Traktatu Wersalskiego oraz umów dodatkowych w przedmiocie prawa do reprezentacji Wolnego Miasta Gdańska przed Międzynarodową Organizacją Pracy (dalej: MOP)[1]. "Sprawa trafiła wówczas pod osąd Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej w Hadze, który po tygodniowej rozprawie uznał wyłączne uprawnienia Polski do reprezentowania Wolnego Miasta Gdańska za granicą oraz wyłącznego zastępowania go w MOP"[1]. Z kolei w 1929 r. reprezentował Polskę w Madrycie w sporze z niemieckim ministrem spraw zagranicznych dotyczącym zarzutu łamania praw mniejszości niemieckiej[1].
Po napaści w 1939 Niemiec na Polskę zrezygnował z wyjazdu za granicę (miał zaproszenie z uczelni brytyjskich i szwajcarskich). Po zburzeniu jego mieszkania w Warszawie przy ul. Tłomackie 6 w trakcie oblężenia stolicy we wrześniu 1939 znajdował się pod opieką dr. Stanisława Bukowieckiego. Wraz z rodziną został jednak przesiedlony do getta warszawskiego. W sierpniu 1942 został z żoną, córką oraz wnukiem (lub wnuczką) wywieziony do obozu zagłady w Treblince, gdzie wszyscy zostali zamordowani[2][1]. Wojnę i okupację przeżył syn Jerzy[1].
2 maja 1922 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[5] - za zasługi dla obudowy Polski na forum międzynarodowym[1].
W biogramie autorstwa Krzysztofa Pola zamieszonym w internetowym Leksykonie prawników polskich tak opisano jego dokonania: „W dziejach polskiej myśli prawniczej XIX i XX w. trudno znaleźć bardziej wszechstronnego uczonego niż Szymon Rundstein. Należał on bowiem do najwybitniejszych prawników europejskich i dogmatyków prawa w Polsce, a jego bogaty dorobek naukowy stawiano na równi z dorobkiem takich uczonych jak: L. Petrażycki, W. L. Jaworski, F. Zoll (mł.) czy S. Wróblewski. Potrafił przy tym zadziwiająco łączyć rozległą wiedzę uczonego z umiejętnościami prawnika-praktyka: adwokata-cywilisty, wybitnego znawcy i negocjatora traktatów międzynarodowych, kodyfikatora i legislatora w Lidze Narodów i Akademii Prawa Międzynarodowego oraz sędziego Stałego Trybunału Arbitrażu w Hadze.”[3]