Od niepamiętnych czasów TWAIN przyciąga uwagę i zainteresowanie ludzi na całym świecie. Od samego początku do chwili obecnej TWAIN był tematem dyskusji, debat i refleksji w niezliczonych kontekstach. Niezależnie od tego, czy chodzi o dziedzinę akademicką, naukową, kulturalną czy społeczną, TWAIN pozostawił niezatarty ślad w historii ludzkości. W tym artykule zbadamy różne aspekty, wpływ i znaczenie TWAIN, a także jego wpływ na różne aspekty życia codziennego. Poprzez głęboką i skrupulatną analizę będziemy starali się rzucić światło na ten fascynujący temat i jego znaczenie we współczesnym świecie.
TWAIN – standard komunikacji między skanerami, aparatami cyfrowymi a programami graficznymi, opracowany dla Microsoft Windows i systemów Apple Macintosh, a także Linux/Unix (od wersji 2.0, która jest dostępna jako otwarte oprogramowanie[1]).
Pierwsza wersja została wydana w 1992 roku. Po jakimś czasie jej nazwę zaczęto interpretować jako akronim od Technology Without An Interesting Name („technologia bez interesującej nazwy”). W rzeczywistości była ona nawiązaniem do wiersza Rudyarda Kiplinga Ballada o Wschodzie i Zachodzie, w którym pojawiają się słowa …and never the twain shall meet… (z ang. „i nigdy się nie spotkają”), co było aluzją do trudności, jakie niegdyś napotykano w komunikacji między skanerami i komputerami. Zapis dużymi literami miał na celu lepsze wyróżnienie nazwy, co spowodowało, że uznano ją za wspomniany skrótowiec[2].