Tad Taube

W świecie Tad Taube zawsze istniała fascynacja i ciągłe zainteresowanie odkrywaniem więcej na ten temat. Niezależnie od tego, czy chodzi o badanie jego historycznych początków, jego wpływu na obecne społeczeństwo, czy też możliwych przyszłych implikacji, Tad Taube nadal jest tematem dyskusji i debat w różnych obszarach. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty Tad Taube i jego ewolucję w czasie, a także jego wpływ na różne aspekty współczesnego życia. Od jego znaczenia w kulturze popularnej po znaczenie w nauce i technologii, Tad Taube pozostawił niezatarty ślad w ludzkości i nadal jest przedmiotem badań i zainteresowań.

Tad Taube
Data urodzenia

1 kwietnia 1931

Zawód, zajęcie

biznesmen

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Tad Taube (ur. 1 kwietnia 1931 w Krakowie)[1]amerykański biznesmen i filantrop, aktywny w środowiskach amerykańskich Żydów. Konsul honorowy Polski w Kalifornii.

Życiorys

Założyciel i prezes Woodmont Companies. Przewodniczący Fundacji Koret i prezes Taube Philanthropies, a także Taube Foundation for Jewish Life and Culture. Założyciel Centrum Studiów Żydowskich na Uniwersytecie Stanforda, na którym rozwijał już w przeszłości działalność wspierającą rozwój sportu. Współzałożyciel Amerykańskiej Ligi Futbolu (USFL) w 1982 i główny właściciel drużyny Oakland Invaders.

Jego fundacje wspierają m.in. wiele działań edukacyjnych w środowisku żydowskim, w tym w Polsce. Wspierał finansowo budowę Muzeum Historii Żydów Polskich[2]. Od wielu lat działa na rzecz poprawy stosunków między środowiskami żydowskimi a Polską.

Członek wielu organizacji, odznaczony wieloma orderami i nagrodami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2004).

W 2007 został mianowany konsulem honorowym RP w Kalifornii.

Od 2017 roku jest patronem Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego[3]. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie[4].

Przypisy

  1. USFL.info – Oakland Invaders. usfl.info. . .
  2. Tomasz Urzykowski. Muzeum kompromisów z gęstą wystawą. Rozmowa z Joanną Fikus. „Gazeta Stołeczna”, s. 9, 24 października 2014. 
  3. Historia , Katedra Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego (pol.).
  4. Doktorzy honoris causa - Uniwersytet Jagielloński , www.uj.edu.pl .

Bibliografia