W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Tadeusz Korzeniewski, badając jego pochodzenie, zastosowania i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Od pierwszych wzmianek w historii po dzisiejsze znaczenie Tadeusz Korzeniewski wzbudzał zainteresowanie i ciekawość zarówno ekspertów, jak i fanów. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę postaramy się rozwikłać tajemnice i szczegóły, które sprawiają, że Tadeusz Korzeniewski jest dziś tak istotnym tematem. Od jego początków do możliwego przyszłego rozwoju, ten artykuł jest proponowany jako kompletny przewodnik dla osób zainteresowanych wejściem do świata Tadeusz Korzeniewski.
Tadeusz Korzeniewski (ur. 8 maja 1949 w Elblągu[1]) – polski pisarz.
W latach 1967–1971 studiował elektronikę na Politechnice Gdańskiej, w latach 1972-1974 filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studiów nie ukończył, w kolejnych latach podejmował różne prace[1].
W 1975 debiutował na łamach studenckiego pisma Litteraria. Bezskutecznie próbował publikować w wydawnictwach oficjalnych. W 1976 napisał opowiadanie W Gdańsku, które w 1978 pod tytułem W Polsce opublikowano w podziemnym kwartalniku literackim Zapis. Publikacji tej towarzyszył esej Dlaczego napisałem "W Polsce" w którym stawiał prowokacyjne pytania o wartość literatury II obiegu, a także krytycznie oceniał postawę życiową Stanisława Dygata, Zbigniewa Załuskiego i Teodora Parnickiego. Krótko korzystał ze stypendium Zapisu, następnie stypendium Związku Literatów Polskich uzyskanego z inicjatywy Marka Nowakowskiego i finansowego wsparcia Kazimierza Orłosia i Adama Zagajewskiego (którzy przeznaczyli na ten cel część własnych zagranicznych nagród[1]. Następnie zatrudnił się jako drukarz w podziemnej Niezależnej Oficynie Wydawniczej NOWA[1].
Opowiadanie W Polsce wraz z nowelą Primaaprilis i autorskimi komentarzami zostało wydane ponownie przez NOW-ą we wrześniu 1981. Autor, deklarujący niezależność od wszelkich grup opiniotwórczych w ramach opozycji i świadomie wybierający rolę outsidera, w formie politycznej satyry krytycznie podchodził do apoteozy środowisk robotniczych, charakterystycznej tak dla władz PRL, jak i "Solidarności". Dostrzegano w jego prozie niezwykłą inwencję językową, bogactwo odniesień filozoficznych i celne obserwacje obyczajowe[1]. Książka została wydana ponownie w 1982 (nakładem emigracyjnego wydawnictwa Puls)[1] oraz w 2009 w serii Kanon literatury podziemnej wydawnictw Volumen i Bellona[2].
W listopadzie 1981 wyjechał do Francji, tam wystąpił o azyl polityczny, w latach 1982-1983 pracował w Bibliotece Polskiej w Paryżu, następnie wyjechał do USA[1]. Mieszkał w Nowym Jorku, następnie Missoula i od 1998 w Seattle. Od 1990 pisze także po angielsku, otrzymał m.in. stypendium z National Endowment for the Arts. W latach 1991–1998 odbył podróż po Ameryce, której owocem był m.in. tom Do Wyoming[1] (po polsku wydany w 2013, po angielsku w 2014). W 2018 opublikował ebook Americaa i w 2022 Seattle jako Tad Kosewicz.
W 1984 otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich za książkę W Polsce[3].
W 1992 nagrodzony Creative Writing Fellowship z National Endowment for the Arts za prozę angielską[4].