Tadeusz Parchański

Motyw Tadeusz Parchański to taki, który przykuł uwagę ludzi ze wszystkich środowisk. Niezależnie od tego, czy jest to temat kontrowersyjny, wpływowa osoba czy wydarzenie historyczne, Tadeusz Parchański zdołał wzbudzić zainteresowanie i debatę w różnych społecznościach i kręgach społecznych. Przez lata Tadeusz Parchański był przedmiotem badań, analiz i refleksji, co pokazuje jego znaczenie i wpływ na społeczeństwo i kulturę popularną. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Tadeusz Parchański, od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na dzisiejszy świat.

Tadeusz Parchański
Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1947
Katowice

Poseł IV kadencji Sejmu
Okres

od 19 października 2001
do 18 października 2005

Przynależność polityczna

Platforma Obywatelska

Tadeusz Parchański (ur. 21 czerwca 1947 w Katowicach) – polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm IV kadencji.

Życiorys

Ukończył w 1972 studia na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Do 1984 pracował jako sztygar i konstruktor w kopalniach (do 1979 był dyrektorem MERA-KFAP w Limanowej), następnie do 1989 prowadził własną działalność gospodarczą (zakład fotograficzny). W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”. W latach 1990–1997 pełnił funkcję wójta gminy Tymbark, a od 1998 do 1999 wójta gminy Słopnice. Należał do Porozumienia Centrum, a następnie do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

W rządzie Jerzego Buzka objął stanowisko wicewojewody małopolskiego z rekomendacji SKL. W 2001 został wybrany na posła IV kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej w okręgu nowosądeckim. Pracował w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W 2005 nie uzyskał ponownie mandatu i wycofał się z polityki.

Bibliografia