Taniec (magazyn)

W dzisiejszym artykule dogłębnie zgłębimy temat Taniec (magazyn), analizując jego znaczenie w różnych kontekstach i jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Od swoich początków po ewolucję w czasie, Taniec (magazyn) był przedmiotem badań i debat, wpływając na myśl i kulturę popularną. Poprzez wyczerpującą analizę zajmiemy się różnymi aspektami tworzącymi Taniec (magazyn), badając jego wpływ na różne obszary życia codziennego. Naszym celem jest przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Taniec (magazyn), dostarczając naszym czytelnikom wzbogacającego i nowego spojrzenia na ten temat, wykorzystując dane, badania i istotne informacje.

Taniec
Ilustracja
Historyczne wydania Tańca
Częstotliwość

kwartalnik

Pierwszy numer

1992

Redaktor naczelny

Marianna Jasionowska

Strona internetowa

Taniec – czasopismo poświęcone sztuce tańca, wydawane początkowo w latach 1974–1994. W 2015 roku pismo zostało wznowione i jest wydawane w formie elektronicznej. Tytuł gromadzi teoretyków i praktyków tańca, obejmuje patronatem medialnym szereg najważniejszych wydarzeń tanecznych w Polsce (Łódzkie Spotkania Baletowe[1], Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej, Kongres Tańca[2] i in.).

Historia

Pismo powstało z inicjatywy Pawła Chynowskiego, teatrologa, publicysty, krytyka i librecisty baletowego przy Polskim Teatrze Tańca – Balecie Poznańskim[3]. Wydawany przez Teatr Wielki w Poznaniu wychodził nieregularnie w latach 1974–1986, początkowo jako rocznik, a później jako kwartalnik. Po 6 latach przerwy kolejne numery ukazały się w Warszawie, wydane przez Teatr Wielki w Warszawie (lata 1992–1994)[4].

W 2008 ukazał się jeden numer jako PDF na CD-ROM dystrybuowany w sieci Empik. Od 2015 periodyk jest reaktywowany w formie elektronicznej[5]. Od 2016 roku wydawany przez fundację Instytut Rozwoju Kultury[6].

W 2022 roku patronem wydawanych numerów jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Pismo jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury[7].

Redaktorzy naczelni

Redakcja

W latach 1974–1994 z pismem współpracowali: Jan Berski, Bogusław Kaczyński, Małgorzata Komorowska, Teresa Memches, Bożena Momontowicz-Łojek, Małgorzata Nowacka, Irena Ostrowska, Elżbieta Pastecka, Janina Pudełek, Irena Turska, Emil Wesołowski, Ewa Wycichowska[6].

Po 2015 roku w skład redakcji wchodzili: Anna Banach, Krzysztof Hliniak, Alicja Iwańska, Ewa Kretkowska, Anna Królica, Marta Mück, Agnieszka Narewska-Siejda, Elżbieta Pastecka, Marta Seredyńska, Justyna Stanisławska, Marek Zadłużny[8].

Przypisy

  1. XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe - reportaż. operalodz.com, 2022-10-13. . (pol.).
  2. Patroni medialni. kongrestanca.pl. . (pol.).
  3. Paweł Chynowski , Teatr Wielki Opera Narodowa (pol.).
  4. Jak to z „Tańcem” było…, Katarzyna K. Gardzina, Taniec, nr 1 2008, s. 46–37.
  5. Powraca kwartalnik „Taniec” w nowej odsłonie , taniecPOLSKA, 22 czerwca 2015 (pol.).
  6. a b Magazyn taniec , irk.org.pl .
  7. Warszawa. Jubileuszowy numer magazynu „Taniec” | e-teatr.pl , Teatr w Polsce - polski wortal teatralny (pol.).
  8. Magazyn taniec , irk.org.pl .

Linki zewnętrzne

Strona kwartalnika „Taniec”