Targowisko

W tym artykule zbadamy wpływ Targowisko na współczesne społeczeństwo. Targowisko jest kluczowym punktem zainteresowania i debaty w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. Przez lata Targowisko okazał się tematem o ogromnym znaczeniu i wpływie na życie ludzi, zapewniając zarówno korzyści, jak i wyzwania dla całego społeczeństwa. Poprzez szczegółową analizę sprawdzimy, jak Targowisko ukształtował nasze przekonania, wartości i działania oraz jak jego wpływ rozciąga się na różne aspekty współczesnego życia. Dodatkowo zbadamy różne perspektywy i opinie na temat Targowisko, podkreślając złożoność i różnorodność opinii na ten temat. Krótko mówiąc, ten artykuł oferuje głębokie i wyczerpujące spojrzenie na Targowisko, odnosząc się do jego znaczenia i wpływu na współczesną rzeczywistość.

Targowisko miejskie w Słupcy w dzień targowy (piątek)
Targowisko miejskie na placu Narutowicza w Tomaszowie Mazowieckim. Rok 2017

Targowisko, inaczej: targ, bazar (pers. bāzār) – wydzielony teren przeznaczony do handlu, zazwyczaj na otwartej powierzchni (plac targowy).

Targowiska mogą mieć charakter spontaniczny lub zorganizowany. W tym drugim przypadku teren przeznaczony do handlu może mieć wyznaczone płatne stanowiska dla osób oferujących swoje towary. Targowiska umożliwiają swobodny, bezpośredni kontakt handlowca z klientem i bezpośrednie negocjowanie ceny. W pewnym sensie rozwinięciem idei targowiska są giełdy, które od targowisk różnią się w zasadzie tylko bardziej sformalizowanym stylem negocjowania cen.

Według danych z 31 grudnia 2010 r. w Polsce było 2235 stałych targowisk oraz 6913 targowisk sezonowych i miejsc wyznaczanych na ulicach i placach[1].

Zobacz też


Przypisy

  1. Rocznik Statystyczny Województw 2011 (wybrane tablice). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2012-01-24, s. 154. ISSN 1230-5820.