Teatr „Groteska”

Wygląd przypnij ukryj Teatr „Groteska”
Ilustracja
Pełna nazwa

Teatr Groteska

Typ teatru

teatr formy

Założyciel

Zofia Jarema
Władysław Jarema

Kierownictwo
artystyczne

Karol Suszczyński

Data powstania

9 czerwca 1945

Państwo

 Polska

Lokalizacja

ul. Skarbowa 2
31-121 Kraków

Położenie na mapie KrakowaMapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Teatr „Groteska””Teatr „Groteska”Teatr „Groteska”
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Teatr „Groteska””Teatr „Groteska”Teatr „Groteska”
Położenie na mapie województwa małopolskiegoMapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Teatr „Groteska””Teatr „Groteska”Teatr „Groteska”
Ziemia50°03′47″N 19°55′35″E/50,063056 19,926472
Strona internetowa

Teatr „Groteska” (dawniej Teatr Lalki, Maski i Aktora „Groteska”) – teatr w Krakowie, przy ul. Skarbowej 2, szczególnie znany z przedstawień lalkowych oraz spektakli z nurtu teatru formy i teatru tańca. Powstał jako teatr dziecięcy, obecnie działa w nim również scena dla dojrzałej widowni. Oprócz działalności repertuarowej Teatr jest inicjatorem m.in. Wielkiej Parady Smoków, Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima oraz Kodu Mistrzów – cyklu spotkań z autorytetami życia społecznego i artystycznego. Ponadto Teatr organizuje warsztaty dla dzieci i nauczycieli oraz włącza się w przedsięwzięcia społeczne i artystyczne.

Historia

Powstał z inicjatywy Zofii i Władysława Jaremów jako teatr dziecięcy – Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska. Jego historia sięga 9 czerwca 1945 roku, kiedy to odbyła się premiera „Cyrku Tarabumba” w reżyserii Władysława Jaremy. Pierwszym dyrektorem teatru został Władysław Jarema, po którego odwołaniu z funkcji zastąpili Henryk i Maria Rylowie. W sezonie 1948/1949 na krótko powrócił na stanowisko dyrektora. W 1949 dyrektorką teatru była Zofia Jarema, której patronowali Sławomir Mrożek oraz Konstanty Ildefons Gałczyński. W teatrze przeważała więc polityczna metafora i poezja. Na ówczesnej scenie dla dorosłych odbyły się tak wybitne inscenizacje jak „Męczeństwo Piotra Ohey’a” Sławomira Mrożka (1959), „KartotekaTadeusza Różewicza (1961) czy też „Ubu królAlfreda Jarry’ego. Równocześnie realizowano widowiska dla dzieci i młodzieży.

W 1975 roku dyrektorem Teatru została Freda Leniewicz. W tym okresie na scenie Groteski pojawiła się klasyka literatury dziecięcej: Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Alicja w Krainie Czarów, Królowa Śniegu. W 1990 roku kierownictwo nad teatrem objął Jan Polewka, który łączył swój autorski teatr z tradycjami wypracowanymi przez poprzedników. W swoich plastycznych wizjach wykorzystywał m.in. elementy kultury Dalekiego Wschodu, maskę komedii dell’arte, czy też własne fascynacje malarstwem hiszpańskim.

Od 1998 do 2023 roku dyrektorem Teatru Groteska był reżyser i aktor teatralny Adolf Weltschek. Program artystyczny Teatru za jego dyrekcji wynikał z misji, którą na siebie przyjął: kształtowania wyobraźni i wrażliwości artystycznej, społecznej i interpersonalnej widza na każdym etapie jego życia – od wczesnych lat dziecięcych aż do późnej dorosłości – oraz tworzenia przestrzeni spotkania i dialogu.

Od września 2023 roku dyrektorem Teatru Groteska jest dr Karol Suszczyński.

Dyrektorzy

Inicjatywy

Przypisy

  1. a b c d Władysław Jarema, Encyklopedia teatru polskiego (autorzy).  .
  2. a b Maria Rylowa, Encyklopedia teatru polskiego (osoby).  .
  3. a b Henryk Ryl, Encyklopedia teatru polskiego (autorzy).  .
  4. Zofia Jarema, Encyklopedia teatru polskiego (osoby).  .
  5. Wielka Parada Smoków
  6. Materia Prima
  7. Kod Mistrzów. groteska.pl. .

Bibliografia