Teodora (żona Teofilakta)

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Teodora (żona Teofilakta). Od jego początków po teraźniejszość i wpływ na społeczeństwo, zbadamy wszystkie istotne aspekty związane z Teodora (żona Teofilakta). Przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, a także opinie i oceny ekspertów w danej dziedzinie. Podobnie zagłębimy się w jego znaczenie historyczne i przyszłe prognozy, aby zrozumieć jego znaczenie w obecnej panoramie. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pouczający i wzbogacający dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o Teodora (żona Teofilakta).

Teodora wraz z córką, Marozją

Teodora (??? – 928) – wpływowa kobieta w Rzymie, na początku X wieku. Żona Teofilakta, konsula Tusculum, matka Marozji i Teodory Młodszej[1]. Zapoczątkowała okres pornokracji. Z jej rodziny wywodziły się dwa rywalizujące ze sobą rody arystokratyczne: Krescencjuszy i Tusculum[1].

Wspólnie z mężem kontrolowała na początku X wieku miasto Rzym i urząd papieski. W czasie swoich rządów Teofilakt i jego żona wpłynęli na mianowanie papieży: Anastazego III, Landa i Jana X[2]. Wpływy Teodory zostały przejęte i wykorzystane przez jej córkę Marozję.

Przypisy

  1. a b Conti di Tusculo: Teofilacto. Foundation for Medieval Genealogy. . (ang.).
  2. John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 169-171. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia

  • Gilbert Dagron, Pierre Riche, Andre Vauchez: Historia chrześcijaństwa. T. 4: Biskupi, mnisi i cesarze 610-1054. Warszawa: Krupski i S-ka, 1999, s. 625-627. ISBN 83-86117-31-1.