Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz

W dzisiejszym świecie Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na poziom osobisty, Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz wywołał niekończące się debaty i badania, które miały na celu zrozumienie jego prawdziwego znaczenia i zakresu. Wraz z postępem technologii i globalizacją Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz zyskał jeszcze większe znaczenie, wywołując debaty i refleksje w różnych dziedzinach, takich jak polityka, ekonomia, kultura i środowisko. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz, analizując jego znaczenie dzisiaj i jego przyszłe prognozy.

Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz
Eugenia Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz
Imię i nazwisko

Eugenia Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz

Data i miejsce urodzenia

13 października 1930
Lida

Data i miejsce śmierci

7 grudnia 2023
Warszawa

Narodowość

polska

Język

polski

Dziedzina sztuki

powieść, audycje radiowe

Ważne dzieła

Boża podszewka

Eugenia Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz (ur. 13 października 1930 w Lidzie, zm. 7 grudnia 2023 w Warszawie[1]) – polska pisarka.

Życiorys

Dzieciństwo spędziła w Wilnie, skąd w 1946 w ramach repatriacji przeprowadziła się z rodziną ciotki na Dolny Śląsk. Ukończyła szkołę pielęgniarską i początkowo pracowała w ośrodku dla dzieci z chorobą Heinego-Medina. W połowie lat 50. przeprowadziła się do Warszawy, gdzie studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, naukę ukończyła w 1960. W 1974 otrzymała nagrodę im. Stanisława Piętaka oraz pierwsze miejsce w konkursie Teatru Ateneum za sztukę „Wijuny”. W latach 80. XX wieku jej felietony były publikowane w ukazującym się w LondynieDzienniku Polskim”. W latach 1978–1990 współtworzyła powieść radiową „W Jezioranach”, pisała słuchowiska i dramaty. Na podstawie jej powieści Boża podszewka nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem.

Twórczość

Literatura

  • 1974 Wijuny,
  • 1993 Boża podszewka,
  • 1998 Boża podszewka cz. 2,
  • 2005 Babskie nasienie.

Audycje radiowe

Sztuki teatralne

  • Małanka
  • Sękacz.

Przypisy

Bibliografia