Thomas Murphy

Dzisiaj zagłębimy się w fascynujący świat Thomas Murphy. Temat ten był przedmiotem badań, debat i refleksji na przestrzeni dziejów, wpływając na różne aspekty społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Thomas Murphy zapoczątkował szereg znaczących przemian w dziedzinie _var2, wywołując zarówno podziw, jak i kontrowersje. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane z Thomas Murphy, od jego powstania po jego obecny wpływ, w celu przedstawienia kompleksowej i wzbogacającej wizji tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Thomas Murphy
Arcybiskup Seattle
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

3 października 1932
Chicago

Data i miejsce śmierci

26 czerwca 1997
Seattle

Miejsce pochówku ?
Arcybiskup Seattle
Okres sprawowania

1991-1997

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

12 kwietnia 1958

Nominacja biskupia

5 lipca 1978

Sakra biskupia

21 sierpnia 1978

Sukcesja apostolska
Konsekrator

Cornelius Power

Współkonsekratorzy

Eldon Bernard Schuster
Alfred Abramowicz

Thomas Joseph Murphy (ur. 3 października 1932 w Chicago, Illinois, zm. 26 czerwca 1997 w Seattle, Waszyngton) – amerykański duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup metropolita Seattle w latach 1991-1997.

Życiorys

Święcenia kapłańskie otrzymał 12 kwietnia 1958 z rąk kardynała Samuela Stritcha i inkardynowany został do rodzinnej archidiecezji Chicago, gdzie pracował duszpastersko przez wiele lat. Jego kolegą kursowym był późniejszy arcybiskup Kansas City James Keleher.

5 lipca 1978 papież Paweł VI mianował go ordynariuszem Great Falls-Billings w Montanie. 26 maja 1987 ogłoszony koadiutorem kontrowersyjnego abp. Seattle Raymonda Hunthausena. Tego samego dnia odwołano tamtejszego biskupa pomocniczego Donalda Wuerla, który był papieskim wysłannikiem dla zbadania działalności swego przełożonego. Odtąd jego rolę przejął bp Murphy. Ostatecznie 21 sierpnia 1991 przejął sukcesję w wyniku przedwczesnej rezygnacji pasterza archidiecezji. Był rzecznikiem biednych i pozbawionych praw obywatelskich, a także gorliwym wizytatorem parafii. Za jego rządów wzrosła znacznie liczba katolików, a także dokonano renowacji archikatedry św. Jakuba.

Zmarł na białaczkę, którą zdiagnozowano u niego pół roku przed śmiercią. W ostatnich dniach życia doznał udaru mózgu. Pochowany został w archikatedrze metropolitalnej.

Bibliografia